ورق پلی پروپیلن یا ورق PP پلیمری است که از قالب گیری پلی پروپیلن به وجود آمده است. پلیمر پلی پروپیلن نیز از بسپارش پروپیلن به وجود آمده است. پروپیلن که با نام های پروپن و متیل اتیلن نیز شناخته می شود از برش های سبک نفتی به دست می آید. می توان پروپیلن را به همراه اتیلن پایه بسیاری از محصولات پتروشیمی دانست. پلی پروپیلن بیشترین محصول تولیدی از پروپیلن است و یکی از پرمصرف ترین بسپارها یا پلاستیک ها در جهان به شما می رود.

ورق پلی پروپیلن نیز یکی از بزرگ ترین تولیدات و قالب گیری های حاصل از پلی پروپیلن است؛ که در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد. و هم چنین در زندگی روزمره نیز کاربرد فراوانی دارد. پلیمرهای پلی پروپیلن دارای فضاگیری یا پیکربندی های مختلفی هستند که به ایزوتاکتیک، سیندیوتاکتیک و آتاکتیک معروفند و به ترتیب با نام های اختصاری iPP ، sPP و aPP شناخته می شوند. نوع آتاکتیک را می توان بی نظم ترین پلیمر پلی پروپیلن دانست.

ورق پلی پروپیلن

پلی پروپیلن

همان طور که گفتیم در ساخت پلیمر پلی پروپیلن از تکپار پروپیلن استفاده می کنند. این مونومر قیمت بسیار پایینی نسبت به دیگر مونومرهای موجود در بازار دارد. پس می توان گفت تهیه ی مواد اولیه برای تولید انواع پلیمرهای پلی پروپیلن مقرون به صرفه تر است. ضمناً کارایی پلیمرهای مشتق شده از تکپار پروپیلن بسیار گسترده است و در برخی موارد شبیه به کاربرد دیگر پلیمرها مثل پلی اتیلن خواهد بود. حتی گاهی اوقات استفاده از مواد پلی پروپیلنی نسبت به دیگر پلیمرها دارای مزیت های دوچندان است.

قیمت پلیمرهای PP نیز همانند تکپار خود یعنی پروپیلن، ارزان تر و مقرون به صرفه تر از دیگر پلیمرهای هم طیف می باشد.

وزن مخصوص یا چگالی پلیمر پلی پروپیلن بسیار سبک است و همین امر تقاضای استفاده از آن را افزایش خواهد داد. به دلیل عدم سمیت و بهداشتی بودن این پلیمرها، از آن ها استفاده های زیادی در حوزه ی پزشکی و بهداشت می شود. علاوه بر ساخت محصولات خالص پروپیلنی می توان این پلیمر را به صورت آلیاژ در تولید پلیمرهای ترکیبی نیز به کار برد.

مزایا پلی پروپیلن

نیروی ثقلی ویژه در این پلیمرها پایین است. پلی پروپیلن مقاومت بالایی در برابر حرارت و دمای بالا از خود نشان می دهد. بر روی این پلیمر می توان عملیات جوشکاری انجام داد. دلیل این امر تحمل گرما و حرارت است. به همین دلیل است که از این پلیمرها لوله و اتصالات لوله به نام بوشن پلی پروپیلن تهیه می کنند و این موارد را با استفاده از عملیات جوشکاری به یکدیگر متصل می نمایند. همچنین عملیات ماشین کاری نیز به دلیل داشتن خواص متناسب بر روی این پلیمرها قابل اجرا خواهد بود.

رطوبت، روغن ها و حلال های معمولی نمی توانند به درون ساختار این پلیمر نفوذ کنند. نقطه ی ذوب پلی پروپیلن نیز نسبت به پلی اتیلن بسیار بالاتر بوده و حدود  ۱۷۰ درجه سانتیگراد است.

پلی پروپلن بی رنگ و بی بو است و زمانی که به نقطه ی ذوب خود نزدیک شود بدون دود سوخته و ذوب می شود.

یکی از ویژگی هایی که در ساخت ورق پلی پروپیلن از پلی پروپیلن مورد توجه قرار دارد، جلای سطحی این پلیمر است.

کاربردهای پلی پروپیلن

کاربرد پلی پروپیلن

با استفاده از پلیمر پلی پروپیلن می توان بهترین قطعات پلاستیکی را به وسیله ی قالب گیری تزریقی، تولید کرد.

در تولید الیاف نساجی از این پلیمر استفاده می شود. این الیاف به قدری محکم هستند که با استفاده از آن ها تسمه های باربرداری و حمل بار را تولید می کنند.

بدلیل این که پلی پروپیلن بی رنگ، بی بو و غیر سمی است از آن در تولید تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی استفاده می شود.

این پلیمرها میلی به ترکیب شدن با دیگر مواد ندارند و وارد واکنش های شیمیایی نمی شوند به این دلیل از آن ها در بسته بندی مواد غذایی و همچنین ظروف نگهداری غذا در آشپزخانه استفاده می شود.

لوله های پروپیلنی را هرکسی می شناسد. این لوله های فعل و انفعالاتی را متوجه سیال نمی کنند و نیز مقاوم به دما و خصوصیات شمیایی بسیاری از سیالات هستند.

اما یکی از مهم ترین تولیدات حاصل از پلیمر پلی پروپیلن ورق پلی پروپیلن است.

فیلم های پلی پروپیلن نیز از محصولات پر طرفدار این پلیمر هستند که با استفاده از فرایندهای خاصی ساخته می شوند. فیلم های پلی پروپیلن به سه نوع فیلم تخت، فیلم دمشی و فیلم دو محوری تقسیم می شوند. فیلم دو محوری پلی پروپیلن علاوه بر اکسترود شدن لایه به صورت آبشاری از دو جهت کشیده می شود و همین امر موجب ثبات ابعادی و حرارتی بیشتری در فیلم نسبت به دو نوع دیگر می شود.

برای مطالعه بیشتر» کاربرد پلی پروپیلن

ورق پلی پروپیلن

ورق پلی پروپیلن

ورق پلی پروپیلن را با استفاده از دستگاه های تولید کننده ی ورق های پلیمری تولید می کنند. ورق های تولیدی این دستگاه ها برای مصارف صنعتی و همچنین تولید وسایل مورد نیاز خانگی به مصرف می رسند. ورق پلی پروپیلن بازار عرضه و تقاضای گسترده ای دارد. یکی از مهم ترین ویژگی های ورق پلی پروپیلن توانایی رنگ پذیری آن ها است.

این ورق ها در ضخامت های بسیار کم و به صورت طلق برای تولید لوازم پلاستیکی مثل لیوان و قاشق و چنگال های یکبار مصرف مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در تولید انواع لوازم التحریر از این ورق ها بهره می گیرند. بسته بندی انواع مواد غذایی نیز می تواند با استفاده از ورق پلی پروپیلن انجام شود. همان طور که گفتیم ماده ی اصلی و سازنده ی ورق پلی پروپیلن، پلیمر پلی پروپیلن است که با مواد و ترکیبات مختلف غذایی وارد واکنش نمی شود. بنابراین به لحاظ بهداشت غذایی و ماندگاری و عدم فساد غذایی بهترین گزینه برای بسته بندی مواد غذایی هستند.

قیمت و خرید ورق پلی اتیلن

پلی پروپیلن یکی از کاربردی ترین پلیمرهای صنعتی است که در صنایع مختلف کاربرد گسترده ی دارد. در این مقاله به مزایا، کاربرد و ویژگی های ورق های پلی پروپیلن پرداخته شد. برای مشاوره رایگان و خرید ورق پلی پروپیلن با شمش پلاستیک تماس بگیرید.

شرکت شمش پلاستیک آزادی تولیدکننده انواع شمش، میلگرد، بوشن، لوله، میله، فوم و ورق پلاستیکی می باشد. از جمله محصولات این مجموعه می توان به زلامید، پلبی کربنات، پلی استال، پلی اتیلن، پلی آمید، فایبرگلس، پلکسی گلس اشاره کرد.