پلی متیل متاکریلات (PMMA)

از پلیمریزاسیون رادیکالی مونومر متیل متاکریلات ماده PMMA با ساختار ذیل شکل می گیرد.

خواص مهندسی

PMMA پلیمری است با شفافیت بسیار بالا (۹۲ درصد)، عایق الکتریکی خوبی در فرکانس های پائین می باشد و مقاومت خوبی در مقابل شرایط جوی و اشعه UV دارد. پایداری ابعادی خوبی داشته و سطح قطعات تولید شده از این ماده صیقلی می باشد. از طرفی مقاومت حرارتی، مقاومت به خراش و ضربه پذیری آن پائین می باشد و در برابر حلال ها مقاومت بالایی ندارد. این نکته نیز لازم بذکر است که برای مصارف غذائی و پزشکی ماده بسیار سالمی تلقی می گردد. دانسیته این ماده پلمیری  ۱/۱۶-۱/۲g/cm3بوده و شرینکیج آن حدود ۰/۷-۰/۹می باشد.

کاربردها

شاخص مهم PMMA شفافیت بسیار بالای آن می باشد و عمده کاربردهائی که ذیلا ذکر می گردند به نوعی بیانگر این شاخص هستند. لنز جلو آمپر، حباب چراغ عقب، آرم جلو پنجره، حباب چراغ راهنمای خودرو، شیشه جلوی هواپیما، پوشش صحنه تئاتر، پارتیشن های اداری، محفظه حبابی هلیکوپتر، پنجره شفاف سقفهای گنبدی، جایگزین شیشه پنجره، میز توالت، وان، پیشخوان، حفاظت و ایمنی پنجره تحصیلدار بانک، حفاظ درب ماشینهای پلیس، پانل های اطراف زمین های هاکی روی یخ، عینک، لنز چشم، عدسی ها، سیمان استخوانی، پر کننده های دندانپزشکی و کرم های ضد آفتاب .

محدودیت های کاربرد

قطعات صیقلی تولید شده از PMMA دارای مقاومت به خراش بالا نبوده و ضربه پذیری پائینی دارند. زنجیر پلیمری این ماده بسیار نرم و منعطف است بدیهی است مواد نرم و منعطف از مقاومت به خراش بالایی برخوردار نمی باشند. مقاومت PMMA نسبت به بسیاری از مواد شیمیائی ضعیف است و در کابردهای با مقاومت حرارتی بسیار بالا قابل استفاده نمی باشد. دقت زیادی در فرآیند تزریق این ماده لازم است و در صورت تنظیم نبودن فرآیند، اثر جریان و وجود حباب به راحتی قابل رویت می باشد.

روش های شناخت

گرانول های PMMA کاملا شفاف، سخت و ترد می باشد. در حلال های تولوئن، میتل کلراید، استون، اتیل استارت و کلروفرم حل می گردد.

به هنگام سوختن قطراتش می چکد، دود حاصل از سوختن تقریبا سیاه است و سوختن آن با صدای شکستن و سوختن هیزم همراه است. رنگ شعله آبی با نوک زرد بوده و بوی میوه ای شیرین دارد. بهترین شاخص جهت شناسائیPMMA، صدای شکسته شدن هیزم حین سوختن آن می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی برای این وبسایت محفوظ می باشد.