پلی بوتیلن ترفتالات (PBT)

خواص مهندسی

به دلیل طولانی تر بودن رشته گروه های متیل در واحد تکراری زنجیر،پلی بوتیلن ترفتالات در مقایسه با PET هم انعطاف پذیرتر بوده و هم قطبیت کمتری دارد. بنابراین نقطه ذوب (C°۲۲۴)، دمای انتقال شیشه ای (C° ۴۳-۲۲)و نقطه نرمی وایکات (C°۱۷۰ – ۱۸۰ )، آن از PET پائین تر است. عایق الکتریکی بهتری نسبت به PET بوده و از پایداری خوبی در برابر حلالهای هیدروکربنی برخوردار است. دانسیته این ماده g1/31بوده و سختی آن از PET پائین تر است (راکول M۶۵ – ۸۵ ).به دلیل خاصیت عایق خوب الکتریکی، پایداری ابعادی و مقاومت در برابر روغن های هیدروکربوری به عنوان یک ماده مهندسی تلقی می گردد. حدود ۹۰% از این ماده پلیمری در قالبگیری تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد و بدلیل جذب رطوبت بسیار بالا بایستی قبل از فرآیند خشک گردد. بمنظور دستیابی به قطعات با کیفیت ظاهری مناسب لازمست در سرعتهای بالا تزریق شود. افزودن الیاف شیشه به ترکیب این ماده خواص مدول خمشی، استحکام ضربه ای، مقاومت در برابر خزش و مقاومت حرارتی تحت بار را بشدت افزایش می دهد. این ماده می تواند جایگزین مناسبی برای باکالیتها باشد. نوع پرشده آن با الیاف کربن خواص مالشی جالب و رفتار مناسب خود الکتریسیته ساکن از خود نشان می دهد. ویسکوزیته مذاب پائینی داشته و راحت تر از PET فرآیند می گردد. دوام بالا در دماهای پائین و ضریب انبساط خطی پائین ازدیگر خواص مهندسی ماده PBT می باشد.

کاربردها

بدنه لامپ، مدول فن بخاری خودرو، پره، بوش، یاتاقان، چرخ دنده، دستگاههای اندازه گیری، الیاف استحکام بالا برای پوشاک و پرده، عامل تقویت کننده تسمه پروانه، عایقهای قطعات صنعتی، کلاهکهای توزیع برق، روتورها، بدنه دستگاهها، قطعات کلیدهای الکتریکی، مبلمان، فنر و زنجیر، کلاهک سردلکو، دسته کتری، لوازم آشپزخانه، سپر خودرو، گل گیر، دریچه های هواکش خودرو، دستگیره درب، قطعات ترمز، شیرهای تهویه هوا، احتراق کویل، سیم پیچ ها، رله ها، جعبه فیوز، سوئیچ، تخته های ترمینال، پریز، پره های پمپ های خانگی، اجزاء کنتور آب، لوله خودکار، سشوار، ماشین حساب.

محدودیت های کاربرد

در استرهای سبک، کتونها و هیدروکربنهای هالوژن دار متورم می شود و مقاومت فشردگی و کششی آن کمی از PET پایین تر است. مورد حمله بازها و اسیدها قرار می گیرد و در برابر نور خورشید بی رنگ می شود. در دمای بالای C° ۲۷۰ به سرعت تجزیه می شود و برای استفاده ممتد در آب یا محلولهای آن بالای C°۵۲توصیه نمیگردد.

روش های شناخت

پلیمری مات بوده، بطور آهسته با دوده می سوزد و قطرات آن چکه می کند. رنگ شعله آن زرد – نارنجی می باشد. در حلالهای اتیل استات و تولوئن متورم می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی برای این وبسایت محفوظ می باشد.