پلی اتیلن ترفتالات (PET)

این پلیمر از پلیمریزاسیون مرحله ای تراکمی اتیلن گلیکول با ترى فتالیک اسید خالص ساختاری آن به شکل ذیل میباشد:

خواص مهندسی

پلی اتیلن ترفتالات مادهای آمورف و شفاف می باشد که در دماهای بالا می تواند متبلور گردد. دانسیتهآن۱/۳۴g/cm3و دمای انتقال شیشه ای برابر با ۷۰ درجه سانتی گراد دارد. در حوالی ۱۹۰ درجه سانتی گراد متبلور می گردد و محدوده ذوب آن ۲۵۵ الی ۲۷۰ درجه سانتی گراد می باشد. این پلیمر به علت دارا بودن ویژگی های خاصی مانند فرآیند پذیری مناسب، اصطکاک کم، مقاومت بالا در برابر خوردگی، سختی بالا، چقرمگی، شفافیت، قدرت شکل پذیری و جهت گیری زنجیرها، عدم تاثیر گذاری بر روی مزه و غیر سمی بودن توانسته به عنوان یک ماده تقریبا مهندسی و پرکاربرد مطرح گردد. خواص دی الکتریک مناسب داشته و بنابراین به عنوان یک عایق خوب از این ماده در صنعت برق استفاده می شود. پلی اتیلن ترفتالات توسط بسیاری از فرآیندها قابل شکل دهی است ولیکن بدلیل خاصیت جذب رطوبت نسبتا بالا بایستی عملیات خشک کردن و رطوبت گیری قبل از فرآیند قالبگیری تزریقی به انجام برسد. ضمن اینکه PET دارای خواص مقاومت به نفوذ گاز و استحکام فشاری بالاست.

کاربردها

PET بدلیل خاصیت شکل پذیری آسان، شفافیت، ضد سمی بودن و نفوذ اندک گاز کاربرد بسیار فراوانی در صنعت تولید بطری های شفاف دارد. از کاربردهای PET می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

بدنه و اجزاء توستر، قهوه جوش، کلید و پریز، ظروف نگهداری آب میوه و سس، ظروف دهان گشاد قهوه، بطریهایشفاف مواد شوینده، بطری نوشابه و آب معدنی، الیاف لباس، فرش ماشینی، فیلمهای عکاسی، نوار ویدئو،ظروف قابل استفاده در فر، نوارهای مغناطیسی، وسایل بهداشتی، فیلم های ایزولاسیون در ابزارهای الکتریکی، فیلم و لوله های شیرینگ، ورق اجسام استوانه ای پر و میان تھی،نوارنقاله،دکمه،فیلمهایخودچسب،بسته بندی مواد غذایی قابل جوشاندن، عایق در ژنراتور و موتور، عایق حلقه های آهن ربای ابر هادی.

گونه های پر شده و تقویت شده این ماده در چرخ دنده ها، پنجره تهویه جلوی اتومبیل، کلیدهای الکتریکی وکالاهای ورزشی کاربرد دارد.

محدودیت های

کاربرد PET دارای استحکام بالا در حد پلاستیکهای مهندسی دیگر مثل پلی آمید و پلی کربنات نیست و به همیندلیل چنانچه این ماده بخواهد در قطعات خودرو استفاده شود، وجود تقویت کننده های الیاف شیشه ضروریاست. ضمنا این ماده مقاومت پائینی در مقابل اسید و بازهای غلیظ، آب داغ و همچنین حلالهای هیدروکربنی دارد. نوع آمورف یا شفاف PET که عموما در بطری ها به کار می رود مقاومت و پایداری حرارتی پائینی از خودنشان می دهد.

در مقابل نور خورشید کمی بی رنگ می شود و بازیافت PET با توجه به مصرف بسیار آن به عنوان معضلاتی تلقی می شد که هم اکنون راه حل های مختلفی وجود دارد.

بطور کلی می توان گفت نقص استحکام و مقاومت حرارتی پائین PET با افزایش الیاف شیشه براحتی برطرف می گردد.

از آنجا که هر پلیمر دارای گریدهای بسیار زیاد و متنوعی است نمی توان بطور قطعی از عدد صحبت نمود. پلیمرهابرخلاف فولاد بسیار خواص نسبی دارند بعنوان مثال هرگز نمی توانیم مثل فولاد که دارای کلید می باشد و در آن هر کد فولاد یک خواص مشخصی دارد در مورد پلیمرها اظهار نظر قطعی کنیم.

روش های شناخت

در شعله با سرعت زیاد می سوزد و مذاب آن به شدت چکه می کند. با برداشتن شعله سوختن ادامه می یابد. رنگ شعله زرد و نارنجی می باشد و دود سیاه ایجاد می نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی برای این وبسایت محفوظ می باشد.