پرکننده ها(Fillers)

پرکننده ها می توانند تمامی ویژگی های پلیمرها را تغییر دهند؛ ظاهر، رنگ، چگالی، همرفتگی، ضریب انبساط گرمایی، هدایت الکتریکی، تراوایی و ویژگی های مکانیکی و گرمایی تاثیر پرکننده بر ویژگی ها تابع نوع آن ، روش افزودن واختلاط ، مقدار و آماده سازی سطح پر کننده است. حضور و یا آرایش ذرات پرکننده می تواند بر ویژگی های ذاتی پلیمر مانند بلورینگی (پلی اتیلن، پلی آمید و.) و یا دمای تبدیل شیشه ای آن تاثیربگذارد. گذشته از این اثرات جانبی، هدف اصلی از افزودن پرکننده ها، بعد از کاهش قیمت، بهبود ویژگی های مکانیکی و گرمایی است. اولین ویژگی که با افزودن پرکننده بهبود می یابد صلبیت و سفتی پلیمر است. این بهبودتابع مدول پرکننده و پلاستیک، مقدار پرکننده، نسبت طول به عرض پر کننده و برهم کنش پلیمر و پرکننده است. به طور معمول با افزایش صلبیت، پلیمر شکننده می شوند و چقرمگی آن و استحکام ضربه ی آن کم می شود. استحکام ضربه ی یک پلیمر دارای پرکننده به شدت متاثر از حضور ذرات درشت است، زیرا ذرات درشت مانند یک نقص عمل می کنند و نقطه ی شروع شکست می شوند. پوشش دهی سطح پرکننده با ماده ای که چسبندگی خوب با پلیمر داشته باشد، کمی از این مشکل می کاهد.

معیارهای انتخاب پرکننده

انتخاب پر کننده ها برای هر کاربرد، فقط از روی ویژگی های مورد نظر امکان پذیر است ولی می توان یک سری اصول کلی را به ترتیب زیر ذکر کرد؛

  • پرکننده بایددرشرایط فرایند پلیمر (دما و فشار) ساختارخودراحفظ کند،بیاثر باقیبماند،حل نشود،تخریب نشود،مواد فرار ایجاد نکند،باعث تخریب پلیمر نشود و افزودنی های دیگر را به خود جذب نکند.
  • پرکننده بایدباپلیمرسازگارباشد ( پلیمرسطح آنر اخیس کند) وسایندهنباشد.
  • انتقال آن آ سان باشد،یعنی چگالی تودهای آن زیادباشد،رطوبت آن کم باشد،غبار ایجاد نکند وسمی نباشد. در ادامه اثرات پرکننده ها بر ویژگی های اصلی مواد پلیمری به ترتیب مورد توجه قرار می گیرند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی برای این وبسایت محفوظ می باشد.