فوم پلی اتیلن

فوم پلی اتیلن

فوم پلی اتیلن یکی از انواع محصولاتی است که از پلی اتیلن ساخته می شود. محصولات حاصل در صنایع مختلف مانند خودروسازی، ساخت و ساز و عایق کاری، ورزش های تفریحی و حرفه ای، نوارهای چسب، کفش و بسته بندی استفاده می شود.

علیرغم کاربرد بودن در صنایع بسیار متنوع، فاکتورهای ما همگی بر اساس اصول یکسانی هستند:

وزن سبک.

سازگاری با محیط زیست.

کیفیت بالا.

عملکرد پایدار و سادگی.

انواع فوم پلی اتیلن

علاوه بر فوم های پلی استایرن و پلی یورتان، فوم پلی اتیلن سلول بسته یکی از پرمصرف ترین فوم ها در صنعت است. می توان از آن به روش های مختلفی استفاده کرد:

به عنوان یک ماده عایق.

به عنوان تجهیزات ورزشی.

به عنوان یک محصول خودرو.

به عنوان مواد بسته بندی.

و حتی در صنعت کفش.

PE به چه معناست؟

PE مخفف یا نماد علمی پلی اتیلن است که یکی از محبوب ترین مواد پلاستیکی است. این در مقادیر زیاد، با هزینه مناسب در دسترس است و دارای طیف گسترده ای از کاربرد است. هنگامی که در مورد PE صحبت می شود، طیف وسیعی از درجات مختلف را پوشش می دهد که رفتار سبک وزن و ترموپلاستیک آنها مشترک است. تفاوت در ساختار باعث می شود تا برای بسیاری از کاربردها قابل تنظیم باشند. فوم پلی اتیلن سازگار با محیط زیست و پوست بوده و برای بدن انسان بی ضرر است.

فوم پلی اتیلن اکسترود شده

این نوع فوم بر پایه پلی اتیلن با استفاده از فرآیند اکستروژن کف می شود، پلی اتیلن ذوب شده و گازی که معمولاً نیتروژن یا دی اکسید کربن است تزریق می شود. هنگامی که مذاب از دستگاه خارج می شود، گاز تزریق شده منبسط می شود و یک ساختار فوم تشکیل می شود. فوم های اکسترود شده عمدتا به عنوان مواد بسته بندی استفاده می شود. این نوع فوم دارای ساختار سلول بسته است که حفاظت مکانیکی خوبی را فراهم می کند، تغییر ساختار فوم تخت به شکل سه بعدی با ترموفرمینگ امکان پذیر نیست.

کاربرد فوم

  • به عنوان مواد بسته بندی.
  • فوم پلی اتیلن با سلول بسته.

فوم های متقاطع انعطاف پذیر است و ارتعاشات را به لطف ساختار مواد کف کننده جذب می کند. ضخامت آن (۰٫۳ – ۵۰۰ میلی متر) و چگالی (تقریباً ۰٫۰۲۵ – ۰٫۳۵۰ گرم بر سانتی متر مکعب) متغیر است و یک ماده سبک وزن (تا ۳۰ برابر سبک تر از آب) است.

فوم متقاطع یک سطح مقاوم را تشکیل می دهد. فوم پلی اتیلن سلول بسته متقاطع به این معنی است که در طول اتصال عرضی، مولکول ها با پیوندهای شیمیایی به هم متصل می شوند و ساختاری سه بعدی را تشکیل می دهند. این باعث افزایش پایداری مواد در دمای بالا می شود و اساس مرحله کف کردن زیر است که یک سلول خوب و مواد منبسط شده بالا ایجاد می کند. اتصال عرضی می‌تواند به روش‌های مختلفی آغاز شود، رایج‌ترین آنها یا استفاده از عوامل شیمیایی اتصال عرضی یا استفاده از الکترون‌های شتاب‌دار.

  • ضد حریق

همچنین در انواع ضد حریق و رسانا موجود است:

فوم پلی اتیلن متقاطع بسیار بیشتر از فوم پلی اتیلن اکسترود شده استفاده می شود. این نیز به این دلیل است که در برابر سختی های آب و هوایی مقاومت می کند و فوم متقاطع با اکثر مواد شیمیایی واکنش نشان نمی دهد و نفوذ پذیر به بخار نیست.

بنابراین، می توان از آن برای تولید یک ماده عایق بادوام استفاده کرد، زیرا توسط حشرات یا جوندگان مصرف نمی شود. اثر میرایی ارتعاش آن به ویژه زیاد است.

اگرچه “فوم “نامی رایج برای این ماده است، اما لازم به ذکر است که نه تنها از پلی اتیلن استفاده می شود بلکه از مواد دیگری از گروه پلی اولفین مانند EVA یا پلی پروپیلن نیز استفاده می شود.

به طور مثال به عنوان عایق در صنعت خودروسازی، مهندسی مکانیک و معماری (به دلیل عایق حرارتی، آب و صوت خوب) به دلیل خاصیت ارتعاش و جذب آن، برای ساخت تشک و زیره کفش نیز استفاده می شود.

فوم پلی اتیلن متقاطع بر پایه زیستی

TR-EECell   یک فوم پلی اتیلن متقاطع با پایه زیستی است که تقریباً به طور کامل از مواد خام به دست آمده از زیست توده (نیشکر) ساخته می شود. مزایای فن آوری این است که پلی اتیلن به دست آمده ورق های فوم سلول بسته است.

سازگار با محیط زیست برای تولید هستند.

عملکرد بالایی دارند.

همه کاره هستند: کاربردهای آنها مانند فوم PE سنتی است.

فوم پلی اتیلن

فوم پلی اتیلن

قیمت فوم شیمیایی PE به عوامل زیر بستگی دارد:

ضخامت فوم.

چگالی فوم.

شکل و اندازه.

خود چسب یا غیر خود چسب.

مقاوم در برابر آتش.

رنگ.

فوم های شیمیایی با پیوند متقابل

فوم پلی اتیلن سلول بسته به صورت افقی و با تکنولوژی پیوسته تولید می شود سطح مقاوم در ضخامت ها و چگالی های مختلف ساخته و استفاده می شود.

کلام آخر

مجموعه شمش آزادی تولید کننده انواع پلی اتیلن، پلی آمید، زلامید، پلکسی گلس، اکریلیک و… است.  برای اطلاع از قیمت و خرید ورق پلی اتیلن تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *