روان کننده ها (Lubricants )

در بعضی از کاربردها، روان کننده ها خاصیتی شبیه نرم کننده ها دارند که با از بین بردن نیروهای بین مولکولی در بین زنجیرهای پلیمری ویسکوزیته را کاهش می دهند. این کاهش اثر روان کننده داخلی است. از طرف دیگر روان کننده ها مانع چسبیدن پلیمرها به سطوح فلزی در وسایل فراروش می گردند. روان کننده ها بر خلاف نرم کننده ها باید تا حدودی از ناسازگاری شیمیایی یا عدم انحلال برخوردار باشند تا هنگام فراروش جدا شده و به سطح پلیمر مهاجرت نمایند تا بدین ترتیب ضریب اصطکاک سطح را کاهش دهند. اصلاح سطح فوق (که اثر روان کنندگی خارجی نامیده می شود) باعث فراروش راحت تر، اکستروژن بهتر و افزایش لغزندگی می گردد. فواید دیگر استفاده از روان کننده می تواند ایجاد ظاهر با جلا، جدایش خوب از قالب ، آنتی بلوکه شدن (مانع چسبیدن لایه های پلاستیک) و کاهش کندشدن وسایل فرآیند باشد.

روان کننده ها معمولا ساختمانی ماهیت غیر قطبی با قطعات زنجیری بلند دارند. از طرف دیگر وجود تعدادی گروه قطبی در ساختار مولکولی روان کننده می تواند مانع چسبندگی به سطح فلز گردد. بسیاری از این مواد در پلاستیک ها مانند PVC نسبتا نامحلول می باشند. بعضی از این مواد صابونی هستند. عموما به مقدار کم و در حد ۱ / ۰ تا ۱/•قسمت یا بیشتر به یک آمیزه پلاستیکی اضافه می شوند.

با وجود آنکه نمونه هایی از چند روان کننده که معمولا مورد مصرف قرار می گیرند در زیر آورده شده ولی باید توجه داشت که ساختمان شیمیایی بعضی از روان کننده های تجارتی از طرف تولید کنندگان آن ها سری مانده و مخلوط هایی اختصاصی هستند. بسیاری از روان کننده ها در PVC ساخت مصرف می شوند تا به کاهش دمای فراروش کمک کرده و مانع تجزیه حرارتی در هنگام فراروش گردند. روان کننده ها برای فراروش PP PS ، ABS پلاستیک های مهندسی ، فنولیک ها و سایر پلاستیک ها نیز بکار می روند. بررسی روان کننده ها در آزمایشگاه نمی تواند مؤثر بودن آن ها را در کارخانه پیش بینی کند. بیشتر مواقع روش های سعی و خطا بهترین روان کننده را برای یک کاربرد خاص تعیین و مقدار آنرا نیز مشخص می کند. خیلی مواقع مخلوط دو یا بیش از دو روان کننده بهترین نتیجه را می دهد. استفاده صحیح از روان کننده در حد یک هنر است.

بعضی از روان کننده ها که در حال حاضر در صنایع پلاستیک مورد مصرف دارند به قرار زیر می باشند.

کلسیم استئارات (معمول ترین نوع) واکس نفتی با نقطه ذوب بالا روی استئارات روغن معدنی استئاریک اسید روغن گیاهی منو استئارات گلیسرول روغن سیلیکونی (جداکننده) اتیلن بیس استئارآمید پودر پلی فلوئوروکربن ایتلن بیس اولئامید دی سولفید مولیبدنیوم پلی اتیلن با جرم مولکولی کم اسید مونتانیک(روان کننده خارجی) پلی اتیلن اکسید شده پلی وینیل الکل واکس نفتی با نقطه ذوب کم برای گرمانرم ها)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی برای این وبسایت محفوظ می باشد.