تفلون چییست

تفلون چیست؟

تفلون چه کاربردی دارد؟

تفلون چیست؟ گاز تترافلوئورو اتیلن در حضور آب و یک کاتالیست پر اکسید تحت فشار بالا پلمیریزه شده و تبدیل به پلی تترافلوئورو اتیلن یا تفلون می گردد. تفلون یا پلی تترا فلوئورواتیلن یا PTFE فلوئورو پلیمر همه کاره و با کارایی بالا است که از اتم های کربن و فلوئور تشکیل شده است. یکی از کاربردهای رایج این پلیمر پوشش نچسب در ظروف آشپزخانه (تابه، سینی پخت و غیره) می باشد، از این رو می توانید به راحتی آن را در آشپزخانه خود پیدا کنید.

جدا از استفاده در آشپزخانه، تفلون به عنوان یک پلیمر کاربردی برای صنایع مختلف از نفت و گاز، فرآوری شیمیایی، صنعتی گرفته تا بخش برق الکترونیک و ساخت و ساز و غیره استفاده می شود.

خواص

ویژگی های اساسی تفلون که آن را به ماده ای جالب با ارزش تجاری بالا تبدیل می کند عبارتند از:

 • مقاومت شیمیایی استثنایی.
 • مقاومت خوب در برابر حرارت و دمای پایین.
 • قدرت عایق الکتریکی خوب در محیط های گرم و مرطوب.
 • مقاومت خوب در برابر نور،UV و هوا.
 • ضریب اصطکاک پایین.
 • ثابت دی الکتریک پایین.
 • خواص ضد چسبندگی قوی.
 • انعطاف پذیری.
 • مقاومت خوب در برابر سایش و خستگی.
 • در دسترس بودن مواد غذایی، درجه های پزشکی و درجه خلوص بالا.
 • جذب آب کم.

تفلون چییست

خواص مهندسی

تفلون جامدی سفید رنگ با دانسیته g/cm3 2/2و ظاهری موم مانند است. پلیمری سخت، انعطاف پذیر و دارای خاصیت عایق الکتریکی خوب می باشد. انرژی سطح و ضریب اصطکاک در آن بسیار کم است و این خاصیت باعث می گردد تفلون بصورت ماده ای نچسب عمل کند. علاوه بر خواص مکانیکی ویژه PTFE، مقاومت شیمیایی بسیارخوب در برابر انواع واکنشگرها (بجز فلزات قلیایی مذاب و فلوئور) را نباید از نظر دور داشت. مقاومت بالایی در برابر شرائط جوی داشته و مقاومت حرارتی آن بسیار بالاست. (در محدوده دماییC°+۲۸۸+تا C°۲۶۸ -قابل کاربرد است(. ضمن اینکه مقاومت تفلون نسبت به آب، پرتو UV و ازن بسیار بالاست.

تفلون قابل انحلال یا ذوب نمی باشد، بنابراین ساختن قطعات از آن با مشکلاتی همراه است. با استفاده از روشی شبیه به متالورژی پودری و شکل دهی ذرات گرانولی در فشار و دمای بالا می توان قطعات تفلونی تهیه نمود. روشهای ماشینکاری قطعات پیش فرم و هم جوشی از دیگر روشهای تولید است. محصول همجوشی شده قابل فرآیند شدن به روش اکستروژن، ریخته گری و اسپری می باشد و با چسب اپوکسی قابل اتصال است.

با توجه به خواص شده مهم ترین کاربرد تفلون چیست؟

کاربرد

شظروف نچسب آشپزخانه، پوشش کف اطو، درزگیر لوله کشی، قطعات پمپها، دستگاه های آزمایشگاهی، شیر تفلونی، پوشش ابزار، انواع میله ها و لوله ها، پاروی برف روبی، ابزار نانوایی، تیغ اره، یاتاقانها، بالشتکهای بوش، واشر، عایق سیم و کابل، صفحه مدار چاپی، اورینگها، سیفونها، چوب اسکی، پوشش مخازن، کابل های گرمایی، قطعات سفینه ها.

کاربردهای خودرویی شامل: درزگیری سیستم فرمان، آب بندی شفتها، shock absorbers، لایه حایل در شیلنگ های لاستیکی انتقال سوخت.

محدودیت های کاربرد

امکان تزریق یا اکستروژن مستقیم و دمای بالا جهت فرآیند های شکل دهی دیگر وجود ندارد. دانسیته و قیمت آن بالا می باشد و مقاومت خزشی پایینی دارد. سمی بودن محصولات ناشی از تخریب حرارتی و ویسکوزیته مذاب بسیار بالا از دیگر محدودیت های این ماده است. استحکام مکانیکی پائینی دارد.

روش شناسایی

شعله روی تفلون اثری ندارد و فقط پلیمر به آرامی در تماس شعله تغییر سکل می دهد. در هیچ حلالی قابل حل نیست.

بهترین روش تولید تفلون چیست؟

روش های تولید

تکنیک های محبوب مورد استفاده برای پردازش تفلون عبارتند از:

تفلون دارای ویسکوزیته مذاب بسیار بالا و دمای ذوب بالا است. علت این موضوع به دلیل ساختار زنجیره پلیمری سفت و سخت است که فرایند تولید با روش های معمولی اکستروژن و قالب گیری تزریقی دشوار می کند. فن‌آوری‌های تولید، شباهت بیشتری به متالورژی پودر نسبت به پردازش‌های سنتی پلاستیک دارند.

تف جوشی، پرس، اکستروژن قوچ یا خمیر، قالب گیری فشاری یا قالب گیری ایزوتاکتیک، ماشینکاری، مهر زنی داغ و اکستروژن پودرهای پیش زینتی روی ماشین های مخصوص.

اکستروژن خمیری: که در آن تفلون با هیدروکربن مخلوط می شود. در این روش قبل از قالب گیری یک پریفرم، برای ساخت مداوم PTFE به لوله ها، نوارها و عایق سیم استفاده می شود. هیدروکربن قبل از زینتر شدن قطعه تبخیر می شود

پراکندگی پوشش های فلزی، پوشش ها، پودر شدن، اشباع، ریخته گری برای لایه های نازک و ریسندگی الیاف. [محدوده کاری (۲۷۰- درجه سانتی گراد) -۲۰۰ درجه سانتی گراد تا ۲۶۰ درجه سانتی گراد (۲۸۰ درجه سانتی گراد)]

خواص محصولات تفلونی به شدت به فرآیند تولید مانند اندازه ذرات پلیمری، دمای پخت و فشار فرآیندبستگی دارد. بنابراین، فلوروپلیمرهای دیگری هنوز برای برخی کاربردهای خاص که در آن تفلون کاملاً مناسب نیست، مورد نیاز است.

این امر منجر به جستجوی فلوروپلیمرهای قابل تولیدبا ذوب و توسعه سایر اعضای خانواده شد.

کلام آخر

در مقاله تفلون چیست به توضیح مختصری از کاربردها، محدودیت های کاربرد، خواص فیزیکی، خواص مهندسی و… این محصول پرداختیم. کچموعه شمش پلاستیک آزادی تولیدکننده انواع شمش های پلاستیک است. مانند زلامید، پلکسی گلاس، فایبرگلاس، پلی آمید، پلیس اتیلن و … می باشد. برای اطلاع از قیمت ها و خرید تفلون تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *