استایرن- اکریلونیتریل (SAN)

از کوپلیمریزاسیون اکریلونیتریل(CH2 = CHCHN)با استایرن ماده ای به نام استایرن اکریلونیتریل با ساختار ذیل ایجاد می گردد:

خواص مهندسی

افزودن اکریلونیتریل به ساختار پلی استایرن موجب می گردد تا ضعف های پلی استایرن اعم از مقاومت پایین در مقابل حلالها، هیدروکربنها و روغنها، مقاومت حرارتی پایین و شکنندگی تا حدی پوشش داده شود. دانسیته آن۱/۰۷بوده و مقاومت کششی بهتری نسبت به پلی استایرن دارد.

کاربردها

بدنه تلفن، قابهای زینتی، جارو برقی، ظروف مخلوط کن، سرنگها، اجزای یخچال، عدسیها، بسته بندی مواد غذایی، صفحات مدرج، دکمه و روکش وسایل خانگی و بسته بندی لوازم آرایشی و دارویی.

 

محدودیت های کاربرد

جذب آب آن بسیار بالاست و فرآیند مشکل تری در مقایسه با پلی استایرن دارد. مقاومت شکست خیلی بالایی ندارد و نمی توان از این ماده در صنعت خودرو استفاده نمود. مقاومت آن در مقابل نور خورشید و اشعه UV پایین بوده و زرد می شود. قیمت این ماده از پلی استایرن گرانتر است و در صورت عدم دقت در فرآیند قالبگیری رگه های براق ممکن است مشاهده گردد.

روش های شناخت

متیل اتیل کتون، تری کلرو اتیلن و متیلن کلراید روی این ماده تاثیر گذار می باشند. به هنگام سوختن می چکد، نسبت به پلی استایرن خود اطفاء تر است، دود سیاه ایجاد می کند و رنگ شعله آن زرد می باشد. پدیده خود اطفائی معمولا بدلیل کم شدن حضور اکسیژن اتفاق می افتد. پلی استایرن با سوختن دود بیشتری آزاد می کند که باعث عدم حضور اکسیژن خواهد شد.

همانطور که اشاره شد نحوه سوختن آن بسیار نزدیک به پلی استایرن می باشد و فقط تمایل به زردی گرانولاین ماده می تواند نکنه تمیزش با پلی استایرن تلقی گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی برای این وبسایت محفوظ می باشد.