میلگرد پلی پروپیلن و کاربرد آن در عمران و ساخت و ساز

میلگرد پلی پروپیلن یکی از محصولاتی است که از پلیمر پلی پروپیلن به دست می آید. پروپیلن جزء پلاستیک های ارزان قیمت و پرکاربرد در جهان است. میلگرد پلی پروپیلن در رنگ ها و اندازه های گوناگون تولید می شوند و در صنایع مختلفی کاربرد دارد. این میلگردها از مقاومت بالایی برخوردارند و نیز در برابر خوردگی، جریان الکتریسیته و جریان مغناطیسی مقاوم اند. مقاومت کششی میلگرد پلی پروپیلن نیز بالا می باشد.

کاربرد میلگرد پلی پروپیلن

میلگرد پلی پروپیلن همانند دیگر میلگردهای پلاستیکی کاربرد فراوان و روزافزونی در عمران و ساخت و ساز دارد. میلگرد پلی پروپیلن دارای مزیت های ساختاری متعددی است که استفاده از آنها را در پروژه های ساخت و سازی و عمرانی گسترش داده است.

وزن کم و مقاومت بالای میلگرد پلی پروپیلن موجب شده تا از این میلگردها در ساخت ساختمان های ضد زلزله استفاده شود. این میلگردها وزن بنای کلی را کاهش می دهند و در حین وقوع زلزله به راحتی از سیستم بتن خارج نمی شوند و ریزش آوار را به حداقل می رسانند.

مشکل اصلی در استفاده از میلگردهای فولادی، اکسید شدن، خوردگی و پوسیدگی است که به تبع خود بر مقاومت و استحکام بتن اثر می گذارد. میلگرد پلی پروپیلن و به طور کلی تمامی میلگردهای پلاستیکی در برابر خوردگی و اکسید شدن مقاوم اند و استفاده از آن ها در سیستم آرماتوربندی بتون بدون افت در مقاومت خواهند بود.

در سیستم آرماتوربندی بتون ها نیز می توان از میلگرد پلی پروپیلن استفاده کرد. یکی از مزیت هایی که میلگردهای پلاستیکی در آرماتوربندی بتون دارند، ایجاد زاویه ی دقیق در شبکه ی آرمارتور درون بتون است. میلگردهای فلزی را معمولاً با زوایای ۴۵ یا ۹۰ درجه و با استفاده از دستگاه های خم و برش در شبکه ی آرماتور به کار می برند اما ایجاد زوایای دقیق تر با استفاده از میلگرد پلی پروپیلن یا دیگر میلگردهای پلاستیکی میسر خواهد بود چرا که این میلگردها دارای سیستم نری و مادگی هستند و در برخی نقاط به صورت زانویی در سیستم آرماتوربندی بتون به کار می روند.

هزینه کم تأمین میلگرد پلی پروپیلن موجب شده تا از این میلگردها در ساخت و سازهایی با میزان کاربری کوتاه مدت استفاده کنند. به طور مثال در ساخت و ساز ساختمان ها و سیلوهایی که قرار است تنها برای چند سال (۵-۳ سال) مورد استفاده و بهره برداری قرار گیرند از میلگردهای پلاستیکی استفاده می کنند. این ساختمان ها معمولاً پس از پایان کاربری تخریب می شوند. بنابراین بهتر است تا در ساخت این اماکن حداقل هزینه را متحمل شویم.

میلگرد پلی پروپیلن

میلگرد پلی پروپیلن

پلی پروپیلن

پلی پروپیلن در زیرمجموعه ی پلی اولفین ها قرار می گیرد. این پلیمر نسبت به پلی اتیلن ها از استحکام کششی و دمای ذوب بالاتری برخوردار است.

پلی پروپیلن از تصفیه نفت بدست می آید. این پلیمر از توالی های تکراری C3H6 تشکیل شده و جای گیری فضایی مولکول های آن به صورت خطی است. پلیمر پلی پروپیلن از پلیمریزاسیون گاز پروپیلن و با استفاده از کاتالیزورهایی همچون تیتانیوم کلرید به دست می آید.

پلی پروپیلن با آرایش های فضایی مختلفی تولید می شود که هر کدام از این آرایش ها خواص و مصارف بخصوصی دارند. پلی پروپیلن ها را به دو دسته ی اصلی کوپلیمر و هموپلیمر تقسیم می کنند.

ایزوتاکتیک ها مهم ترین و پرمصرف ترین پلیمرهای پلی پروپیلن در صنعت هستند و دلیل این امر داشتن مولکول های منظم و رشته ای نسبت به دیگر پلیمرهای پلی پروپیلن است.

قیمت پلی پروپیلن به ازای هر واحد پلی اتیلن بیشتر است. اما به دلیل دانسیته و وزن مخصوص کمتر به لحاظ قیمتی با پلی اتیلن در رقابت است. وزن مخصوص پلی پروپیلن ۰٫۹ گرم بر سانتی متر مکعب است و این مقدار نسبت به وزن مخصوص پلی اتیلن کمتر است.

اشکال ساختاری مولکوهای پلی پروپیلن

اشکال ساختاری مولکوهای پلی پروپیلن

خواص پلی پروپیلن

این پلیمر و محصولات حاصل از آن در برابر رطوبت، روغن ها و حلال های معمولی مقاومت زیادی دارند.

دمای ذوب پلی پروپیلن در حدود ۱۷۰ درجه ی سانتیگراد است. پلی پروپیلن را می توان تا دمایی نزدیک به دمای ذوب حرارت داد. این پلیمر در دماهای بالا  نمی سوزد بلکه به حالت مایع تبدیل شده و با سرد کردن دوباره به حالت جامد بازمی گردد. تغییر حالات فیزیکی در این گرمانرم بدون تغییر یا افت در خواص آن رخ خواهد داد.

با وجود ضخامت های کم این پلیمر می توان نسبت به پایداری آن در برابر خم شدن اطمینان کامل داشت.

پلیمر پلی پروپیلن را می توان هم به عنوان پلاستیک و هم به عنوان فیبر مورد استفاده قرار داد. این مساله باعث شده تا موارد مصرف و کاربرد این گرمانرم در صنعت و همچنین در زندگی روزمره گسترش زیادی پیدا کند.

از دیگر خواص این پلیمر گرمانرم می توان به

 • سبک بودن
 • سختی
 • چقرمگی
 • مقاومت شیمیایی در برابر اسیدها و بازهای مختلف
 • و جلای سطحی

اشاره کرد.

پلی پروپیلن

پلی پروپیلن

کاربرد پلیمر پلی پروپیلن در صنایع و زندگی روزمره

کاربرد پلی پروپیلن را می توان در دسته های گوناگونی طبقه بندی کرد.

قالب تزریقی

از این پلیمر می توان به صورت قالب تزریقی و برای تولید انواع لوازم و تزئینات پلاستیکی خودروها، لوازم خانه و آشپزخانه، اسباب بازی و غیره استفاده کرد.

الیاف و نسوج

الیاف پلی پروپیلن را به جای میلگرد و شبکه ی آرماتور درون بتن می ریزند تا مقاومت آن را ارتقاء بخشند.

فیلم و ورق

پلی پروپیلن ها کاربرد بسیار زیادی در تولید فیلم ها و پوشش ها دارند و از این فیلم ها می توان استفاده های گوناگونی داشت

لوله

لوله های پلی پروپیلنی به دلیل داشتن استحکام و طول عمر بالا و همچنین مقاومت در برابر عوامل شیمیایی کاربرد بسیار زیادی در شبکه های لوله کشی بخصوص در ساختمان ها دارند. این لوله ها با استفاده از اتصالات یا بوشن های پلی پروپیلنی به یکدیگر متصل می شوند که البته جداسازی و تعمیرات آن ها نیز به سهولت امکان پذیر است.

شرکت شمش پلاستیک آزادی تولید کننده انواع محصولات پلی پروپیلن از جمله میلگرد پلی پروپیلن و ورق پلی پروپیلن. میلگردهای تولیدی این شرکت در اندازه ها و رنگ های گوناگون در بازار مصرف عرضه می شوند.

ورق پلی پروپیلن دومین ورق پلاستیک پرمصرف جهان

ورق پلی پروپیلن یا ورق PP پلیمری است که از قالب گیری پلی پروپیلن به وجود آمده است. پلیمر پلی پروپیلن نیز از بسپارش پروپیلن به وجود آمده است. پروپیلن که با نام های پروپن و متیل اتیلن نیز شناخته می شود از برش های سبک نفتی به دست می آید. می توان پروپیلن را به همراه اتیلن پایه بسیاری از محصولات پتروشیمی دانست. پلی پروپیلن بیشترین محصول تولیدی از پروپیلن است و یکی از پرمصرف ترین بسپارها یا پلاستیک ها در جهان به شما می رود. ورق پلی پروپیلن نیز یکی از بزرگ ترین تولیدات و قالب گیری های حاصل از پلی پروپیلن است که در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد و هم چنین در زندگی روزمره نیز کاربرد فراوانی دارد. پلیمرهای پلی پروپیلن دارای فضاگیری یا پیکربندی های مختلفی هستند که به ایزوتاکتیک، سیندیوتاکتیک و آتاکتیک معروفند و به ترتیب با نام های اختصاری iPP ، sPP و aPP شناخته می شوند. نوع آتاکتیک را می توان بی نظم ترین پلیمر پلی پروپیلن دانست.

ورق پلی پروپیلن

ورق پلی پروپیلن

پلی پروپیلن

همان طور که گفتیم در ساخت پلیمر پلی پروپیلن از تکپار پروپیلن استفاده می کنند. این مونومر قیمت بسیار پایینی نسبت به دیگر مونومرهای موجود در بازار دارد. پس می توان گفت تهیه ی مواد اولیه برای تولید انواع پلیمرهای پلی پروپیلن مقرون به صرفه تر است. ضمناً کارایی پلیمرهای مشتق شده از تکپار پروپیلن بسیار گسترده است و در برخی موارد شبیه به کاربرد دیگر پلیمرها مثل پلی اتیلن خواهد بود. حتی گاهی اوقات استفاده از مواد پلی پروپیلنی نسبت به دیگر پلیمرها دارای مزیت های دوچندان است.

قیمت پلیمرهای PP نیز همانند تکپار خود یعنی پروپیلن، ارزان تر و مقرون به صرفه تر از دیگر پلیمرهای هم طیف می باشد.

وزن مخصوص یا چگالی پلیمر پلی پروپیلن بسیار سبک است و همین امر تقاضای استفاده از آن را افزایش خواهد داد. به دلیل عدم سمیت و بهداشتی بودن این پلیمرها از آن ها استفاده های زیادی در حوزه ی پزشکی و بهداشت می شود.

علاوه بر ساخت محصولات خالص پروپیلنی می توان این پلیمر را به صورت آلیاژ در تولید پلیمرهای ترکیبی نیز به کار برد.

ویژگی ها و مزیت پلیمر پلی پروپیلن

نیروی ثقلی ویژه در این پلیمرها پایین است. پلی پروپیلن مقاومت بالایی در برابر حرارت و دمای بالا از خود نشان می دهد. بر روی این پلیمر می توان عملیات جوشکاری انجام داد. دلیل این امر تحمل گرما و حرارت است. به همین دلیل است که از این پلیمرها لوله و اتصالات لوله به نام بوشن پلی پروپیلن تهیه می کنند و این موارد را با استفاده از عملیات جوشکاری به یکدیگر متصل می نمایند. همچنین عملیات ماشین کاری نیز به دلیل داشتن خواص متناسب بر روی این پلیمرها قابل اجرا خواهد بود.

رطوبت، روغن ها و حلال های معمولی نمی توانند به درون ساختار این پلیمر نفوذ کنند. نقطه ی ذوب پلی پروپیلن نیز نسبت به پلی اتیلن بسیار بالاتر بوده و حدود  ۱۷۰ درجه سانتیگراد است.

پلی پروپلن بی رنگ و بی بو است و زمانی که به نقطه ی ذوب خود نزدیک شود بدون دود سوخته و ذوب می شود.

یکی از ویژگی هایی که در ساخت ورق پلی پروپیلن از پلی پروپیلن مورد توجه قرار دارد، جلای سطحی این پلیمر است.

کاربردهای پلی پروپیلن

کاربرد پلی پروپیلن

کاربرد پلی پروپیلن

کاربردهای پلی پروپیلن بسیار گسترده است. این پلیمر در ساخت قطعات پلاستیکی توخالی مثل انواع بطری های پلاستیکی به کار می رود. به این فرایند قالب گیری دمشی با استفاده از پلی پروپیلن می گویند.

با استفاده از پلیمر پلی پروپیلن می توان بهترین قطعات پلاستیکی را به وسیله ی قالب گیری تزریقی، تولید کرد.

در تولید الیاف نساجی از این پلیمر استفاده می شود. این الیاف به قدری محکم هستند که با استفاده از آن ها تسمه های باربرداری و حمل بار را تولید می کنند.

بدلیل این که پلی پروپیلن بی رنگ، بی بو و غیر سمی است از آن در تولید تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی استفاده می شود.

این پلیمرها میلی به ترکیب شدن با دیگر مواد ندارند و وارد واکنش های شیمیایی نمی شوند به این دلیل از آن ها در بسته بندی مواد غذایی و همچنین ظروف نگهداری غذا در آشپزخانه استفاده می شود.

لوله های پروپیلنی را هرکسی می شناسد. این لوله های فعل و انفعالاتی را متوجه سیال نمی کنند و نیز مقاوم به دما و خصوصیات شمیایی بسیاری از سیالات هستند.

اما یکی از مهم ترین تولیدات حاصل از پلیمر پلی پروپیلن ورق پلی پروپیلن است.

فیلم های پلی پروپیلن نیز از محصولات پر طرفدار این پلیمر هستند که با استفاده از فرایندهای خاصی ساخته می شوند. فیلم های پلی پروپیلن به سه نوع فیلم تخت، فیلم دمشی و فیلم دو محوری تقسیم می شوند. فیلم دو محوری پلی پروپیلن علاوه بر اکسترود شدن لایه به صورت آبشاری از دو جهت کشیده می شود و همین امر موجب ثبات ابعادی و حرارتی بیشتری در فیلم نسبت به دو نوع دیگر می شود.

ورق پلی پروپیلن

ورق پلی پروپیلن

ورق پلی پروپیلن

ورق پلی پروپیلن را با استفاده از دستگاه های تولید کننده ی ورق های پلیمری تولید می کنند. ورق های تولیدی این دستگاه ها برای مصارف صنعتی و همچنین تولید وسایل مورد نیاز خانگی به مصرف می رسند. ورق پلی پروپیلن بازار عرضه و تقاضای گسترده ای دارد. یکی از مهم ترین ویژگی های ورق پلی پروپیلن توانایی رنگ پذیری آن ها است.

این ورق ها در ضخامت های بسیار کم و به صورت طلق برای تولید لوازم پلاستیکی مثل لیوان و قاشق و چنگال های یکبار مصرف مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در تولید انواع لوازم التحریر از این ورق ها بهره می گیرند. بسته بندی انواع مواد غذایی نیز می تواند با استفاده از ورق پلی پروپیلن انجام شود. همان طور که گفتیم ماده ی اصلی و سازنده ی ورق پلی پروپیلن، پلیمر پلی پروپیلن است که با مواد و ترکیبات مختلف غذایی وارد واکنش نمی شود. بنابراین به لحاظ بهداشت غذایی و ماندگاری و عدم فساد غذایی بهترین گزینه برای بسته بندی مواد غذایی هستند.

ورق پلی اتیلن و کاربردهای متنوع آن در صنایع مختلف

ورق پلی اتیلن یکی از محصولات کاربردی مشتق شده از پلیمر پلی اتیلن است. پلی اتیلن برای اولین بار از حرارت دادن دی آزومتان در آزمایشگاه به وجود آمد. این ترکیب مانند موم سفید رنگی بود که قابلیت شکل پذیری و قالب گیری داشت. پس از اینکه نیاز به تولید پلی اتیلن در مقیاس صنعتی به وجود آمد، این پلیمر را با استفاده از پلیمریزاسیون گاز بی رنگ اتیلن در مقیاس صنعتی تولید کردند. پس از تولید این پلیمر در مقیاس صنعتی، محصولات و قالب گیری های متعددی از آن مشتق شد که در صنایع و زندگی روزمره کاربرد فراوان دارند. در واقع می توان پلی اتیلن را یک گرمانرم نامید. علت این نام گذاری این است که این پلیمر با رسیدن به نقطه ی ذوب خود تغییر شکل داده و به حالت مایع بازمی گردد. این گرمانرم با رسیدن به نقطه ی انجاد خود مجدداً تغییر شکل داده و به حالت جامد باز می گردد. از پلی اتیلن بیشتر برای ساخت وسایل و تجهیزات پلاستیکی استفاده می شود. در واقع این پلیمر خمیره ی شکل دهنده ی بسیاری از محصولات پلاستیکی از که در جای جای زندگی و صنعت از آن استفاده می کنیم. پلی اتیلن را به صورت خالص در فرایندهای شیمیایی به کار نمی برند.

ورق پلی اتیلن

ورق پلی اتیلن

روش پلیمریزاسیون پلی اتیلن به گونه ای است که طی آن می توان شاخص ها و فاکتورهای خاصی را کنترل کرد. کنترل همین فاکتورها در نهایت منجر به تولید اقسام مختلف پلی اتیلن می شود که هر کدام کاربردهای مختلفی در صنایع گوناگون دارند. چگالی، شاخص جریان مذاب (MFI)، درجه شاخه ای و شبکه ای شدن، وزن مولکولی و میزان توزیع وزن مولکولی از انواع این فاکتورها هستند.

مهم ترین شاخص در تولید محصولات مختلف پلی اتیلنی، جرم مولکولی و دانسیته می باشد.

انواع پلی اتیلن

همان طور که توضیح دادیم با دستکاری فرایند پلیمریزاسیون اتیلن و تبدیل آن به پلی اتیلن، می توان محصولاتی را با درجات و گریدهای متنوع به دست آورد. این محصولات شامل پلی اتیلن های سبک، متوسط، سنگین و خطی هستند.

پلی اتیلن سبک LDPE :

پلی اتیلن سبک دارای زنجیره های شاخه دار است و بناربراین پیوند بین مولکول های اتیلن به صورت یک دست انجام نمی شود و دارای فضای توخالی متعدد است. نیروی مولکولی و استحکام کششی در پلی اتیلن سبک، ضعیف است. این پلیمرها انعطاف پذیری زیادی دارند و توسط میکروارگانیسم ها تجزیه می شوند.

پلی اتیلن با دانسیته متوسط MDPE :

دانسیته ی نهایی این پلیمر متوسط است و بیشتر در تولید میله های پلی اتیلنی به کار می رود.

پلی اتیلن سنگین HDPE :

زنجیره های پلیمری در پلی اتیلن سنگین به صورت رشته ای و بدون شاخه است. بنابراین مولکول ها با استحکام بیش تری به یکدیگر متصل شده و نیروی مولکولی و استحکام کششی پلیمر در این حالت افزایش خواهد داشت. در تولید پلی اتیلن سنگین نوع کاتالیزور و شرایط واکنش بسیار تأثیر گذار خواهد بود.

پلی اتیلن خطی با دانسیته پایین:

مولکول های سازنده این محصولات پلیمرهای خطی هستند مه شاخه های کوتاهی دارند. در پلیمریزاسیون پلی اتیلن ها از اتیلن یا آلکالن هایی با زنجیره های بلند استفاده می شود.

در میان پلی اتیلن هایی که با دانسیته های متفاوت تولید می شوند پلی اتیلن با دانسیته بالا یا HDPE از کاربرد بیشتری در صنایع برخوردار است و دلیل آن کیفیت و مقاومت آن در برابر نیروهای مکانیکی و کششی است.

این پلی اتیلن های به دلیل دارا بودن خاصیت بلورینگی بالا نفوذپذیری بسیار کمی دارند و در پوشش دهی و عایق بندی کاربرد فراوان دارند. مقدار سفتی و عدم انعطاف پذیری نیز در این پلیمرها نسبت به انواع دیگر پلی اتیلن ها بیشتر است.

ورق پلی اتیلن

ورق PE

ورق PE

ورق پلی اتیلن به لحاظ ماهیت شیمیایی یک رزین گرمانرم بلوری و غیر قطبی است. ورق پلی اتیلن به عنوان مصالح پیش ساخته و نیمه آماده در بسیاری از صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از این ورق های نیمه آماده برای ساخت مصالح و سازه های پیشرفته تر استفاده می شود.

ورق های پلی اتیلن در سایزها و اندازه های گوناگون تولید می شوند و می توان آن ها با استفاده از دستگاه های جوش مخصوص به یکدیگر متصل کرد و در پوشش دهی در مقیاس بالا مورد استفاده قرار داد.

ورق پلی اتیلن را بنا به کاربرد مورد نظر در ضخامت های مختلف می سازند. ضخامت ساخت این ورق ها به طور عمده از ۳ تا ۳۰ میلی متر می باشد.

ورق پلی اتیلن مزیت هایی دارد که این مزیت ها موجب استفاده ی گسترده از این ورق ها در صنایع مختلف شده است. ورق پلی اتیلن در برابر سرما و گرما مقاوم است. این ورق های دارای خاصیت ضربه گیری هستند. استفاده از ورق پلی اتیلن در اماکن و صنایع مختلف نگرانی در رابطه با خوردگی توسط اسیدها و بازهای شیمیایی را برطرف می کند. این ورق ها در برابر بسیاری از مواد خورنده ی شیمیایی، مایعات و هوا مقاوم هستند.

ورق پلی اتیلن دارای خواص ضد پیری است و این خواص به مراتب از پلی پروپیلن نیز برتر هستند.

این ورق ها به دلیل فقدان قابلیت رسانایی برای هدایت جریان الکتریکی، به عنوان عایق نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

در ادامه کاربرد ورق پلی اتیلن را در صنایع و اماکن مختلف بررسی کرده ایم.

کاربرد ورق پلی اتیلن

گفتیم که پلی اتیلن ها را با طیفی از دانسیته های مختلف تولید می کنند. ورق پلی اتیلن نیز پس از تولید با نام های ورق پلی اتیلن سبک و سنگین شناخته می شود و هر کدام دارای خواصی هستند که می توانند با توجه به خواص خود کاربرد خاصی داشته باشند.

ورق پلی اتیلن را یا به صورت مستقیم در ساخت وسایل مختلف به کار می برند و یا از آن ها فیلم ها و پوشش هایی تهیه می کنند که برای پوشش دهی به دیگر تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرند.

این ورق ها دارای پایداری شیمیایی و مقاومت بالایی هستند و بنابراین می توانند در تولید واشرها و درزگیرها در صنایع خودروسازی و صنایع مرتبط به کار روند.

وسایل نگهداری غذا و یا بسیاری از انواع لوازم آشپزی می توانند با استفاده از ورق پلی اتیلن تولید شوند.

انواع کیسه های پلاستیکی و فیلم های پوشش دهنده از ورق های پلی اتیلن تولید شده است که دارای گریدهای مقاومتی مختلفی می باشند.

این ورق ها در دمای ۵۰ درجه زیر صفر خاصیت مقاومتی دارد و این مقاومت را در دمای ۶۰ درجه بالای صفر و در شرایط حرارت نیز حفظ خواهد کرد. نقطه ذوب این گرمانرم چیزی بیشتر از ۶۰ درجه سانتیگراد بالاتر از صفر است.

هنگامی که در سازه های مختلف به جای استفاده از فلز، ورق های پلی اتیلن را به کار می بریم متوجه کاهش کلی وزن سازه و در نتیجه ایمن بودن آن می شویم.

محیط های خورنده و نمکی محیط های مناسبی برای نگهداری از تولیدات مختلف نیست اما در نگهداری ورق های پلی اتیلن در این اماکن نیازی به نگرانی نخواهد بود.

پلی اتیلن و همچنین محصولات تولیدی حاصل از آن به لحاظ عدم سمیت و آلودگی مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت است و از ورق های آن می توان در تولید مخازن و تانکرهای نگهداری آب و تولید وسایل و تجهیزات پزشکی بهره گرفت. آب شربی که در مخازن و محفظه های تولید شده از ورق پلی اتیلن نگهداری می شود هیچ گونه تغییر در رنگ و بو نخواهد داشت.

معایب ورق پلی اتیلن

می توان گفت تنها ایراد ورق های پلی اتیلن مواجه با دما و حرارت بالاتر از ۸۰ درجه ی سانتیگراد است. این پلاستیک با نزدیک شدن به رنج دمایی ۹۰-۸۵ درجه ی سانتیگراد، تغییر شکل داده و به فرم مایع خود نزدیک می شوند. ضمناً مقاومت این ورق ها در این رنج دمایی نسبت به مواد شیمیایی و خورنده کاهش می یابد. اما در حال می توان گفت که مزایای این ورق ها از معایب آن ها بسیار بیشتر است. اگر پلاستیک ها وجود نداشتند پیشرفت بسیاری از صنایع تا به این جا غیر ممکن بود. می توان گفت صنایع بسیاری وجود دارند که پیشرفت و ارتقای سطح بهره برداری و سوددهی خود را مدیون وجود پلاستیک ها هستند. ورق پلی اتیلن یکی از این پلاستیک های مؤثر در پیشرفت اغلب صنایع است.

کاربرد پلی پروپیلن

کاربرد پلی پروپیلن با توجه به اشکال تولیدی آن در صنعت، پزشکی و نساجی گسترده است. پلی پروپیلن ابتدا در مقیاس آزمایشگاهی تولید شد و پس از آن که مزایای آن نسبت به دیگر پلاستیک ها از جمله پلی اتیلن مشخص شد، تولید آن در مقیاس صنعتی گسترش یافت. کاربرد پلی پروپیلن را تنها به حوزه ی پلاستیک ها محدود نمی دانیم. این پلیمرها می توانند به شکل فیبر نیز تولید شوند. پلی پروپیلن پلیمری خطی است و دارای هیدروکربن و گروه متیل است. حضور گروه متیل در زنجیره ی این درشت مولکول سبب شده تا تولیدات آن انعطاف کمتری داشته باشند. بدیهی است که به دنبال انعطاف پذیری کم، مقاومت بالا در این محصولات رؤیت خواهد شد. در این نوشته قصد داریم تا کاربرد پلی پروپیلن و یکی از مهم ترین محصولات مشتق شده از آن یعنی کاربرد ورق پلی پروپیلن را مورد بررسی قرار دهیم. بدیهی است که کاربرد های ذکر شده برای پلی پروپیلن در این مطلب تنها گوشه ای از کاربرد های وسیع و گسترده ه این پلاستیک در صنایع مختلف خواهد بود. بنابراین می توان گفت که این موارد از مهم ترین عوامل کاربرد پلی پروپیلن در صنایع مختلف هستند.

کاربرد پلی پروپیلن در آشپزخانه

کاربرد پلی پروپیلن در آشپزخانه

 

پلی پروپیلن دارای سه شکل ساختاری با نام های atactic، syndiotactic و isotactic می باشد. متداول ترین فرم کاربرد پلی پروپیلن، فرم isotactic است که از اضافه کردن پلی اتیلن به پلی پروپیلن به دست می آید.

فیلم های پلاستیکی یا فیلم های پروپیلن، یکی از موارد کاربرد پلی پروپیلن است. کاربرد فیلم های پروپیلن بسیار وسیع است. opp نام فیلم هایی از جنس پلی پروپیلن است که قابلیت چاپ پذیری بالایی دارند و برای بسته ی مواد غذایی در صنعت کاربرد دارند. Opp فیلم جهت گیرنده دو محوره نیز نامیده می شود که استفاده از آن در مقایسه با سلفون، رشد قابل توجهی داشته است.

برای ساخت کنف نیز از نوارهای پلی پروپیلن استفاده می شود.

در فرش بافی، ساخت ریسمان نجات و تولید پوشاک نیز از فیبرهای پلی پروپیلن استفاده می شود.

هرگاه نیاز به بسته بندی انواع محصولات، با چگالی پایین داشته باشیم از فوم های پلی پروپیلن استفاده می کنیم.

در ساخت قطعات خودرو و قایق های تفریحی نیز از پلی پروپیلن قالب گیری شده استفاده می شود.

خواص پلی پروپیلن

این پلیمرها نیمه سخت و نیمه شفاف هستند.

مقاومت شیمیایی پلی پروپیلن در برابر مواد شیمیایی بسیار مناسب است.

مستحکم هستند و در برابر خستگی از خود مقاومت نشان می دهند.

در اثر استرس دچار ترک خوردگی نمی شوند.

مقاومت حرارت بالایی دارند و در دمای بالا می توانند دارای مقاومت الکتریکی و شیمیایی مناسبی باشند.

پلی پروپیلن هایی که میزان اشباع بسیار اندکی دارند و یا اصلاً اشباع نیستند، از لحاظ خواصی مثل انحلال و الکتریسیته شبیه به پلی اتیلن می باشند.

معایب پلی پروپیلن

این پلیمرها پس از تماس با عناصری مثل مس (cu) دچار تخریب اکسایشی می شوند. در حین قالب گیری اقباض زیادی دارند و در دماهای بالا دچار انبساط زیادی می شوند. خزش بالا و مقاومت ضعیف نسبت به اشعه ی UV از دیگر معایب آن هاست.

کاربرد پلی پروپیلن در صنعت بسته بندی

در صنعت بسته بندی فیلم ها در سه رده مورد استفاده قرار می دهند

 • بسته بندی مواد غذایی و شیرینی
 • توتون و تنباکو
 • پوشاک

کاربرد پلی پروپیلن در بسته بندی سخت

کاربرد پلی پروپیلن در بسته بندی سخت به صورت درب بطری، گیره ها، پالت و جعبه است.

بسته بندی ادویه، مواد شوینده و بهداشتی و هم چنین تولید ظروف یکبار مصرف از دیگر موارد کاربرد پلی پروپیلن است.

کاربرد پلی پروپیلن در محصولات مصرفی

ساخت لوازم خانه و آشپزخانه، مبلمان، چمدان، باتری، روکش باتری، آزمایشگاه و تولید اسباب بازی است.

کاربرد پلی پروپیلن در ساخت لوازم آزمایشگاه

کاربرد پلی پروپیلن در ساخت لوازم آزمایشگاه

 

از موارد دیگر می توان تولید سطل زباله، محفظه ی ماشین لباسشویی و ظرفشویی را نام برد.

پلی پروپیلن را با تالک مخلوط می کنند تا توانایی تحمل حرارت را پیدا کند و در تولید کتری و کوزه به کار می برند.

از فیلم های opp برای بسته بندی چیپس، بیسکوئیت و غیره استفاده می شود.

معمولاً برای ساخت بسیاری از تجهیزات داخلی خودرو تمایل به استفاده از پلاستیک های تک ماده ای گسترش یافته است. پلی پروپیلن می تواند به تنهایی و به صورت تک ماده ای در تولید داشبورد خودروها به کار رود. ساخت ضربه گیرها، درزگیرها و زه های خارجی و داخلی در یک خودرو یکی از موارد کاربرد پلی پروپیلن در صنعت خودروسازی می باشد.

کاربرد ورق پلی پروپیلن

ورق پلی پروپیلن از پلیمریزاسیون گاز پلی پروپیلن به دست می آید. تنها تفاوت ورق پلی پروپیلن با ورق پلی اتیلن، وجود یک اتم کربن اضافی در مونومر گازی آن است.

ورق پلی پروپیلن اغلب مات بوده و در مقابل مواد شیمیایی اسیدی و بازی و هم چنین خستگی و تاخوردگی از خود مقاومت نشان می دهد.

رایج ترین موارد کاربرد ورق پلی پروپیلن در تهیه ی پوشش های مقاوم به خوردگی، لوازم التحریر و اورتزهای شکستگی استخوان است.

کاربرد ورق پلی پروپیلن راه راه نسبت به کاغذ معمولی به این دلیل افزایش داشته که این ورق ها دارای مقاومت بالاتری هستند. این مساله در رابطه با ظروف پلی پروپیلن راه راه و ظروف پلاستیکی معمولی نیز صدق می کند.

ورق پلی پروپیلن در دو نوع کوپولیمر و هوموپلیمر تولید می شود. کوپلیمر در مقایسه با نوع هوموپلیمر بیشتر تولید می شود چرا که این ورق ها دارای قابلیت چاپ هستند. مقاومت به ضربه ی بالاتری دارند و در دمای پایین خواص مکانیکی و عایق بندی مناسبی خواهند داشت. همچنین کوپولیمرها در فرایند ترموفورمینگ به راحتی قابلیت تنظیم دارند.

مزایای ورق پلی پروپیلن

این ورق ها مقاوم به ضربه، عوامل شیمیایی و خورنده، سایش و الکتریسیته هستند. هیچ گونه سمیتی در این تولیدات وجود ندارد. ورق های پلی پروپیلن را می توان به راحتی به یکدیگر جوش زد. این پلاستیک ها نسبت به PET و PVC سبک تراند و ابعاد خود را در دمای بالا پایدار نگه می دارند.

کاربرد ورق پلی پروپیلن

کاربرد ورق پلی پروپیلن

 

کاربرد ورق پلی پروپیلن به صورت متداول در بسته بندی گوشت، پنیر و غذاهای آماده به طبخ مشاهده می شود.

یکی دیگر از انواع کاربرد ورق پلی پروپیلن ساخت انواع لوازم تحریر، مثل مداد تراش، طلق و شیرازه، جلد دفاتر و یا جلدهای آماده برای انواع کتاب ها است.

اما چه قابلیت هایی موجب می شود تا کاربرد ورق پلی پروپیلن تا این حد رو به افزایش باشد؟

کاربرد ورق پلی پروپیلن به این جهت رو به توسعه است که می تواند با گرین های مختلف تولید شود.

در صورتی که ورق پلی پروپیلن را با تزریق پلی اتیلن بسازند، لمینت هایی به دست می آید که برای عایق بندی مناسب اند.

هم چنین تزریق EVOH در ورق پلی پروپیلن نیز لمینتی حاصل می کند که مقاومت بالایی دارد و برای جلوگیری از نفوذپذیری مورد استفاده قرار می گیرد.

در انواع موارد کاربرد ورق پلی پروپیلن در صنایع مختلف می توان شفافیت آن ها را به حد شفافیت PET و PVC رسانید. شفافیت ورق پلی پروپیلن با استفاده از برخی مواد افزودنی به دست خواهد آمد.

به طور حتم تمامی موارد ذکر شده در این نوشته که در رابطه با کاربرد پلی پروپیلن و کاربرد ورق پلی پروپیلن است، تنها گوشه ای از کاربرد این پلیمر را نشان می دهد. کاربرد پلی پروپیلن به دلیل قیمت ارزان و دسترس پذیری آسان روز به روز در حال افزایش است.

کاربرد ورق پلی اتیلن

کاربرد ورق پلی اتیلن گستردگی زیادی در صنایع مختلف دارد. شاید بتوان گفت که کاربرد ورق پلی اتیلن به خاطر مقاومت بالای ورق های آن و قیمت مناسب و ارزان آن گسترش یافته است. اما این دو مزیت تمام ویژگی های ورق پلی اتیلن را شامل نمی شود. کاربرد ورق پلی اتیلن بنابر دلایل و مزیت های متعددی در صنعت و یا در بین عموم توسعه پیدا کرده که در این نوشته قصد داریم این موارد را مورد بررسی قرار دهیم. کارخانه ی شمش پلاستیک آزادی تولید کننده ی انواع ورق های پلی اتیلن با ضخامت های متنوع و با کیفیت بالا است. این ورق ها در جهت مصارف عمومی و صنعتی در این کارخانه تولید می شود. برای شناسایی و درک خواص، ویژگی ها و کاربرد ورق پلی اتیلن، بهتر است تا ابتدا پلیمر پلی اتیلن را به صورت اجمالی مورد بررسی قرار دهیم و پس از آن به واکاوی کاربرد ورق پلی اتیلن بپردازیم.

کاربرد ورق پلی اتیلن

کاربرد ورق پلی اتیلن

درشت مولکول پلی اتیلن

هنگامی که نفت خام را با گازهای طبیعی ترکیب می کنند محصولی به دست می آید که اتیلن نام دارد. اتلین مونومری گازی است که با استفاده از سنتز شیمیایی تبدیل به پلی اتیلن می شود. پلی اتیلن را با نام اختصاری PE نیز می شناسند. پلی اتیلن را معمولا به صورت خالص مورد استفاده قرار نمی دهند بلکه بیشتر از آن برای ساخت ترکیبات پلاستیکی استفاده می کنند.
پلی اتلین از بسپارش یا پلیمریزاسیون گاز اتیلن به وجود می آید. می توان گفت که پلی اتیلن یکی از ساده ترین مولکول های پلیمری است. در واقع این ساده ترین درشت مولکولی است که در صنعت پلاستیک وجود دارد.

ورق پلی اتیلن

ورق پلی اتیلن را در بازار با نام های ویسکوین، ورق پلی، فیلم پلی، ورق پلاستیکی، فیلم پلاستیک و تفلون می شناسند.
این ورق ها از پلی اتیلن ساخته می شوند و پلی اتیلن نیز متعاقباً از نفت مشتق می شود. به همین دلیل قیمت ورق های پلی اتیلن وابسته به بازار نفت است و همگام با این بازار افزایش یا کاهش خواهد داشت.
ورق پلی اتیلن را به صورت رولی می سازند و این رول ها معمولاً در قطع های مختلف دارای محل پرفراژ هستند تا به راحتی بتوان آن را به قطعات کوچک تر تقسیم کرد.
در هنگام ساخت ورق های پلی اتیلن خواصی به آن ها افزوده می شود. این خواص موجب می شوند تا ورق های پلی اتیلن دارای مهارکننده اشعه ی UV، بلاک کننده ی آتش و همچنین خصوصیت آنتی استاتیک باشد. خاصیت مهارکنندگی اشعه ی UV موجب می شود تا ورق های پلی اتیلن در برابر نور خورشید دچار آسیب نشود. خاصیت بلاک آتش از اشتعال سریع و آسان آن ها جلوگیری می کند. خاصیت آنتی استاتیک نیز موجب می شود تا ورق پلی اتیلن الکتریسیته ی ساکن را درون خود محصور نکند تا بعداً موجب جرقه و انفجار شود.

ویژگی های ورق پلی اتیلن

ورق های پلی اتیلن علاوه بر خصویات ذکر شده در بالا دارای ویژگی های دیگری به قرار زیر هستند.
• نفوذناپذیری ۱۰۰% در برابر آب
• نفوذناپذیری حداکثری در برابر هوا و اکسیژن
• نصب سریع و آسان در محل مورد نظر حتی بدون چسب (با استفاده از جوش حرارتی)
• مقاوم به اقیلم های آب و هوایی متفاوت
• عمر بالا در برابر تابش نور خورشید
• بدون بو
• عاری از هرگونه سم و مواد مضر
• مقاوم در برابر امواج زلزله
ورق های پلی اتیلن به صورت شفاف، نیمه شفاف و غیر شفاف تولید می شوند. می توان بر روی این ورق ها لوگو یا نام شرکت های تولید کننده را چاپ کرد تا در بازار و رقابت های تجاری، تولیدات هر شرکت، منحصراً مشخص باشند.

کاربرد ورق های پلی اتیلن بر حسب ضخامت

کاربرد ورق های پلی اتیلن بر حسب ضخامت آن ها طبقه بندی و مشخص می شود. ورق های پلی اتیلن بر حسب ضخامت به سه دسته تقسیم می شوند.
۱- ورق پلی اتیلن سبک (LDPE): ضخامت این ورق تا ۸۶ میکرون است. بنابراین جز نازک ترین ورق های پلی اتیلن هستند. این ورق ها در هنگام نقاشی یا سم پاشی به عنوان پوشش گرد و غبار و سم مورد استفاده قرار می گیرد.
۲- ورق پلی اتیلن متوسط (MDPE): ضخامت این نوع از ورق های پلی اتیلن به ۱۲۵ میکرون می رسد. این ورق های معمولاً برای بسته بندی وسایل در اسباب کشی منازل یا غیره مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین محافظت خوبی از کف توسط این ورق ها به عمل خواهد آمد.
۳- ورق پلی اتیلن سنگین (HDPE): این ورق ها ضخامتی در حدود ۲۵۰ میکرون دارند و بیشتر در عملیات ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند که در ادامه مفصلاً به آن خواهیم پرداخت. این ورق ها فقط از نوع غیز شفاف اند. ورق های ضخیم پلی اتیلن محافظین قدرتمندی هستند که آن ها را معمولاً در جاهایی به کار می برند که نیاز به مقاومت حداکثری وجود داشته باشد. ورق های ضخیم پلی اتیلن ژئوممبران یا ژئوممبرن نام دارند و با نام ممبرن نیز شناخته می شوند. ژئوممبران ها جنسی از نوع پلی اتیلن یا PVC دارند. این ورق ها بدون نیاز به زیرسازی می توانند سطوح مختلفی را پوشش دهی کنند. این ورق ها رنگی نیستند اما می توان به آن ها رنگ اضافه کرد. از دیگر خصوصیت این ورق ها عایق الکتریسیته و مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی است. اما این ورق ها در برابر حرارت مستقیم تحمل زیادی از خود نشان نمی دهند.

کاربرد ورق پلی اتیلن در صنایع مختلف

کاربرد ورق پلی اتیلن در تونل سازی

کاربرد ورق پلی اتیلن در تونل سازی بسیار گسترده است. از ورق های ضخیم پلی اتیلن برای عایق بندی دیواره های تونل استفاده می شود تا آب جاری در دل کوه به راحتی در تونل نفوذ نکند. نفوذناپذیری و مقاومت بالای ورق های ژئوممبران (از جنس ورق پلی اتیلن ضخیم) موجب شده تا برای عایق کاری تونل ها گزینه ی مناسبی باشند.

کاربرد ورق پلی اتیلن در تونل سازی

کاربرد ورق پلی اتیلن در تونل سازی

کاربرد ورق پلی اتیلن در سد سازی و استخر

از ورق های ژئوممبران برای عایق کاری حوضچه ی سد یا دریاچه استفاده می شود. این ورق ها را در عملیات سد سازی به طول ۱۰۰ متر و عرض ۱۲-۶ متر، کف دریاچه پهن می کنند تا مانع از نشست آب و متعاقباً تخریب سد شوند.
همچنین برای شکستن فشار جریان رود خاک ریزهایی را در مسیر خروش ایجاد می کنند و روی این خاکریزها را با ژئوممبران پوشش می دهند تا فشار آب رودخانه را به صورت مقطعی کاهش دهند.
برای پوشش دهی به کف استخرها نیز از این ورق ها استفاده می شود. استخرهای خاکی را می توان بدون هیچ پردازشی در کف، با ورق های ژئوممبران پوشش داد. حتی این ورق ها می توانند به عنوان پوشش دوم بر روی سطوح سیمانی یا کاشی کاری نیز قرار گیرند.

کاربرد ورق پلی اتیلن در ساخت استخر

کاربرد ورق پلی اتیلن در ساخت استخر

کاربرد ورق پلی اتیلن برای عایق پنجره ها

به منظور عدم نفوذ گرما، سرما و گرد و غبار به داخل محیط منازل یا دفاتر کاری و غیره از این ورق ها به عنوان عایق پنجره ها استفاده می شود.

کاربرد ورق پلی اتیلن در ساخت و ساز

این ورق ها در عملیات ساخت و ساز و کارهای صنعتی در فرایند های غشا یا غشای رطوبتی کاربرد دارد. پوشش دهی به سقف کاذب و تعمیر پنجره نیز دیگر کاربرد ورق پلی اتیلن در پروژه های ساخت و ساز است.

کاربرد ورق پلی اتیلن در زمین های کشاوزی

در برخی زمین های کشاورزی صرفه ای در سیستم آبیاری تحت فشار یا قطره ای وجود ندارد. در این حالت کف حوضچه ها، کانال ها، نهرها و جوی ها را با ژئوممبران می پوشانند تا آب دچار نشست نشود.

کاربرد ورق پلی اتیلن در آزمایشگاه

برای ساخت لوله ها، شیلنگ ها و ظروف آزمایشگاهی از این ورق ها استفاده می شود.

ساخت لوازم آزمایشگاه

ساخت لوازم آزمایشگاه

کاربرد ورق پلی اتیلن برای ساخت ظروف و لوازم آشپزخانه

برای ساخت ظروف آشپزخانه از ورق پلی اتیلن HDPE و برای ساخت لوازم مورد نیاز در آشپزخانه از ورق پلی اتیلن LDPT استفاده می شود.

ساخت لوازم آشپزخانه

ساخت لوازم آشپزخانه

کاربرد ورق پلی اتیلن در ساخت ابزارآلات

تولید قطعات ، واشر و چرخ دنده های ارزان با استفاده از ورق های پلی اتیلن ممکن است. همچین این ورق ها در صنایع الکترونیک نیز کاربرد دارند.

انواع دیگر کاربرد ورق پلی اتیلن

این ورق ها هم چنین در بسته بندی مواد غذایی، تولید پوشاک، تولید کسیه های پلاستیکی، فیلم های محافظ در صنعت راه و ساختمان، عایق های رطوبتی، گل خانه ها، پوشش صندلی خودروها، مخازن مواد شیمیایی و تارپولین کاربرد دارند.

کاربرد پلی آمید

کاربرد پلی آمید ها را می توانید با یک نگاه اجمالی به محیط اطراف خود بیابید. کاربرد پلی آمید ها در صنایع مختلف به قدری وسیع و گسترده است که در هر جایی که به سر می برید می توانید ردپایی از وجود پلی آمید ها را پیدا کنید. پلی آمید پلیمری است که هم به صورت طبیعی در اطراف ما وجود دارد و هم به صورت مصنوعی در صنایع تولید می شود. پلی آمید طبیعی همان پشم یا ابریشمی است که در لباس ها و صنایع نساجی وجود دارد. پلی آمید های مصنوعی نیز نایلون، آرامید و غیره هستند. کاربرد پلی آمید با آنکه در حال حاضر گسترش زیادی در سراسر جهان دارد اما با پیشرفت علم و فن آوری قاعدتاً کاربرد پلی آمید روز افزون خواهد بود. در این مطلب قصد داریم تا نکاتی را در رابطه با کاربرد پلی آمید و خواص مولکولی آن توضیح دهیم.

کاربرد پلی آمید

کاربرد پلی آمید

 

پلی آمید های مصنوعی شامل دو گروه زیر می باشند:

 • پلی آمید آلفاتیک: این پلی آمید دارای پیوندهای تکراری آمیدی در طول زنجیره ی خود می باشد. فرایند کریستالیزاسیون نیمه کاملی دارد و اغلب تولیدات آن نایلون نام دارند.
 • پلی آمید آروماتیک: این پلی آمید در بین گروه های آمیدی خود حلقه های بنزنی دارد. پلی فنیل ترفتالات نام تولیدات حاصل از این دسته اند.

از روی نام پلی آمید ها می توان به خصوصیات ساختاری آن ها پی برد. مثلاً نایلون ۶ نشان دهنده ی تعداد اتم های کربن در آمینواسید  و یا نایلون ۶،۶ نشان دهنده ی تعداد اتم های کربن در دی آمین و دی اسید خواهد بود.

در زنجیره های پلیمر پلی آمید همان طور که از نامش پیداست یک گروه آمیدی وجود دارد. اتم نیتروژن زمانی که با یک گروه کربونیل (C=O) پیوند برقرار می کند یک گروه آمیدی را می سازد. گروه آمیدی یک گروه بیوشیمیایی خاص است که با قرار گرفتن در ساختار هر مولکولی خواص منحصری را به آن می بخشد. یکی از مولکول هایی که در ساختار خود این گروه را دارد پلی آمید است.

پیوندهای هیدروژنی موجود در این مولکول خاصیت کششی و چسبندگی زیادی به آن می دهد. پلی آمید می تواند در برابر مواد نفتی، فرسایس، ضربه و ترک خوردگی مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

پلی آمید از دو فرایند پلیمریزاسیون متفاوت به وجود می آید. اولی پلیمریزاسیون تراکمی یک دی آمین و یک اسید دوتایی و دومی پلیمریزاسیون خود پلی آمیدها

به دلیل حضور اتم نیتروژن در ساختار این مولکول ها فاصله ی بین مولکولی در این زنجیره ی پلی آمید کم است و این زنجیره ها با نظم مناسبی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. هرچقدر نظم مولکولی یک پلیمر بیشتر باشد میل پلیمر نسبت به واکنش های شیمیایی با دیگر ترکیبات به خصوص ترکیبات اسیدی و بازی کم تر خواهد شد. با این حال در هنگام ساخت انواع فیبر یا فیلم فواصل بین مولکولی پلیمر پلی آمید را از آن چه که هست کم تر می کنند تا درجه ی بلورینگی آن ها بیشتر شود.

تأثیر درجه ی کریستالی شدن بر کاربرد پلی آمید

 • به دلیل کم شدن فضای خالی محدوده ی ذوب این پلیمر ها افزایش یافته و از تا  متغیر خواهد بود.
 • مقاومت آن ها در برابر اسیدها و بازهای شیمیایی افزایش می یابد.
 • تمایل به جذب رطوبت در آن ها افزایش خواهد یافت.
 • ازدیاد طول، ضریب الکتریکی و کاهش ایزالاسیون نیز از دیگر مزیت هایی است که با ارتقای درجه ی کریستالی شدن به پلی آمید اضافه می شود.
کاربرد پلی آمید در صنایع مختلف

کاربرد پلی آمید در صنایع مختلف

کاربرد پلی آمید

کاربرد پلی آمید به دلیل داشتن یک سری مزایای منحصر به این مولکول گستردگی بسیاری دارد. پلیمر پلی آمید با استفاده از پذیرش گروه های خاص در زنجیره ی ساختاری خود می تواند گروه های مختلفی از پلی آمید ها یا نایلون ها تولید کند. این پلیمرها می توانند ساختاری لایه لایه (Ti layer) داشته باشند. ساختار مولکولی این پلیمرها می تواند اجازه ی تولید محصولاتی را بدهد که در صنایع غذایی:

 • دمای تغییر شکل بالایی دارند
 • انعطاف پذیری چشم گیری دارند
 • مقاوم در برابر عبور اکسیژن، عطر و بو و شیمیایی هستند
 • و شفافیت و خاصیت ترموفورمینگ بالایی نیز دارند.

کاربرد پلی آمید با استفاده از این خواص در صنعت بسته بندی مواد غذایی رشد چشمگیری در مقایسه با پلی اولفین ها داشته است.

کاربرد پلی آمید در لوازم بهداشتی

کاربرد پلی آمید در لوازم بهداشتی

 

در زیر کاربرد پلی آمید های پرمصرف را به صورت موردی بررسی کرده ایم:

PA66

دارای نقطه ی ذوب بالایی بوده و در برابر اصطکاک مقاوم است. در ساخت قطعات ماشین، الیاف فرش، چرخ دنده و تسمه نقاله کاربرد دارد.

PA11

از روغن های گیاهی به وجود می آید اما در طبیعت تجزیه نمی شود. برای ساخت قطعات مکانیکی، مایع هیدرولیکی، کفش های ورزشی، پوشش های پودری و دسته ی ابزارآلات استفاده می شود.

PA610

برای ساخت اجسام تک رشته ای مثل رشته های برق، عایق های الکتریکی، جوراب بافی یا زیپ سازی کاربرد دارد.

PA6

کریستالیزاسیون نیمه کاملی داشته و نیمه بلورین است و در صنایعی غیر از صنایع نساجی کاربرد دارد. رشته های سه تار، گیتار، ویولن و این دست آلات موسیقی با این محصولات ساخته می شوند. برای ساخت ادواتی چون ریسمان، تور و طناب نیز از این پلی آمید ها استفاده می شود.

PA612

مقاوم به حرارت اند و در گرما دچار فرسایش نمی شوند. قطعات الکتریکی و چرخ دنده ها، درپوش لوله های دوشاخه و روکش قفل ها را با این مواد می سازند.

PA69

نقطه ی ذوب پایین و میزان جذب رطوبت در آن ها کم است. کیف ها و چمدان ها، مبلمان و لوازم داخلی خودرو را با استفاده از این مواد تولید می کنند.

PA12

قرار گرفتن در معرض فرکانس های بالا نیز موجب تخریب این مواد نمی شود.اتصال دهنده های کابل، دیافراگم و چشکمه های اسکی از موارد کاربرد این پلی آمیدها هستند.

PA64

مقاوم به فرسایش و دارای ثبات الکتریکی بالا هستند. در ساخت قطعات الکتریکی خوردرو از آن ها استفاده می شود.

آرامید

پلی آمید آروماتیک است که در ساخت اغلب تجهیزات ایمنی کاربرد دارد.

پلی فتال آمید

ترکیبی نیمه آروماتیک داشته ، سفت و مقاوم به خزش است.

در ساخت کولرهای هوایی، پدهای بلبرینگ موتور هواپیما و عایق موتور استفاده می شود.

ورق پلی آمید نیز یکی دیگر از محصولات تولیدی از پلی آمید است.

این موارد تنها گوشه ای از کاربرد پلی آمید ها در صنایع مختلف هستند. در ابتدای این مطلب نوشته ایم که با نگاه به اطراف می توانید موارد بسیاری را پیدا کنید که کاربرد پلی آمید در آن ها پیداست.

ورق پلی اتیلن PE

ورق پلی اتیلن که با نام تفلون نیز شناخته می شود، گرمانرمی پرکاربرد در صنعت است. پلی اتیلن با رسیدن به دمای ذوب خود به حالت مایع در می آید و با رسیدن به نقطه ی انجماد خود، دوباره به حالت جامد بازمی گردد. پلی اتیلن از واکنش های شیمیایی اتیلن بدست می آورند. اتیلن به طور وسیع از گازهای طبیعی و نفت خام استخراج می شود. پلی اتیلن ها زیر مجموعه ای از پلی اولفین ها هستند و در خانواده ی پلیمرهای ساده و خنثی قرار می گیرد.

ورق پلی اتیلن

ورق پلی اتیلن

 

پلی اتیلن

پلی اتیلن برای اولین بار از حرارت دهی به دی آزومتان به شکل یک ماده ی مومی سفید رنگ به وجود آمد. پلی اتیلن پلی مری است که از مونومرهای اتیلن تشکیل شده است. این پلیمر جامدی مومی و غیر فعال است. منظور از غیر فعال بودن در این منظر این است که درشت مولکول های سازنده ی این پلیمر با دیگر ترکیبات و مواد شیمیایی به راحتی وارد واکنش نمی شوند و میلی برای شرکت در فعل و انفعالات شیمیایی ندارند. مولکول های اتیلن در ساختار فضایی خود دارای یک بند دوگانه کربن-کربن به شکل c=c هستند. در فرایند پلیمریزاسیون اتیلن این پیوند دوگانه شکسته شده و پیوندی ساده را بین دو مولکول کربن ایجاد می کند و در نهایت پلیمر اتیلن یا پلی اتیلن را حاصل خواهد کرد. فرایند پلیمریزاسیون پلی اتیلن، قابل کنترل است. این بدین معنی است که می توان در فرایند پلیمریزاسیون پلی اتیلن خواص مختلفی هم چون درجه ی شاخه ای و شبکه ای شدن، تبلور، وزن مولکولی و توزیع آن، شاخص جریان مذاب، چگالی و غیره را کنترل کرد.

کاتالیزورهای پلی اتیلن

کاتلیزورهای پلی اتیلن از ابتدا که برای پلیمریزاسیون این ماده مورد استفاده قرار می گرفتند در دمای بالایی این واکنش را انجام می دادند اما رفته رفته استفاده از کاتالیزورهایی برای پلیمریزاسیون اتیلن باب شد که واکنش را در دمای پایین تری انجام می داد. به این منظور و پس از استفاده از کاتالیزور تری اکسید کروم وضعیت مغلوبی نسبت به هالیدهای تیتان و ترکیبات آلی آلومینیوم دار پیدا کرد. استفاده از کاتالیزورهایی که شامل هالیدهای تیتان یا آلومینیوم بودند به علت واکنش در دمای پایین، برای پلیمریزاسیون اتیلن گسترش یافت.

استفاده از دیگر کاتلیزورها از جمله متالوسن ها بعدا جایگزین روش های فوق شد که برای کوپلیمریزاسیون خانواده اولفین ها، بسیار مورد استفاده قرار گرفت.

اما امروزه از کاتالیزور ویژه و تازه تولیدی به نام زیرکونوسن دی کلرید استفاده می شود. این کاتالیزور پلیمرها را با ساختار بلوری و تک آرایش تولید می کند.

ورق پلی اتیلن

ورق پلی اتیلن انواع گوناگونی دارد و در طبقات مختلفی دسته بندی می شوند. سه طبقه ی مهم از پلی اتیلن ها عبارت اند از:

 • ورق پلی اتیلن با دانسیته ی پایین (LDPE)
 • ورق پلی اتیلن با دانسیته ی متوسط (MDPE)
 • ورق پلی اتیلن با دانسیته ی بالا (HDPE)
 • ورق پلی اتیلن خطی با دانسیته ی پایین (LLDPE)

هر کدام از این پلی اتیلن ها خواص منحصر به خودشان را دارند و کاربردهای مصرفی متفاوتی خواهند داشت که به اختصار چند نمونه از کاربردهای این پلیمرها را در زیر برشمرده ایم.

ورق پلی اتیلن LLDPE و LDPE معمولاً در ساخت پروتز پزشکی و قطعه های صنعتی کاربرد دارند. از LDPPE برای تولید کیسه های پلاستیکی استفاده می کنند. این بخاطر دانسیته یا چگالی کم این پلی اتیلن ها است. ظروف پلاستیکی مصرفی در آشپزخانه ها نیز از همین پلیمرها ساخته می شود. LDPPE خاصیت انعطاف پذیری بالایی دارد بنابراین می توان از آن ها لوله هایی تولید کرد که قابلیت خم شدن دارد.

مزایای استفاده از ورق پلی اتیلن

 • مقاومت بالا
 • مقاوم در برابر اقلیم های آب و هوایی مختلف
 • نصب آسان و سریع
 • سهولت در تعمیر
 • صرفه جویی اقتصادی
 • عایق رطوبت و آب
 • مقاوم نسبت به نور خوشید
 • اتصال با استفاده از جوش حرارتی
 • مقاوم در برابر زلزله و رانش زمین

 

عایق کاری استخرهای خاکی با ورق پلی اتیلن ژئوممبران

برای عایق کاری استخرهای خاکی که ممکن است کاربرد صنعتی و یا خانگی داشته باشند از ورق ژئوممبران استفاده می شود. این ورق های بر پایه ی پلی اتیلن تولید می شوند. برای استفاده از ورق ژئوممبران در عایق کاری انواع استخرها ابتدا باید خاک کف و دیواره های استخر را بکوبند و سپس این ورق ها را برای پوشش دهی کف و دیواره های استخر به کار ببرند. این عایق ها عمر طولانی دارند و دارای خاصیت نفوذ ناپذیری هستند. به همین جهت از آن ها در مواردی که با آب سروکار دارند استفاده می شود. همچنین برای عایق کاری و پوشش دهی دوباره به استخرهای سیمانی می توان از این ورق ها استفاده کرد. استفاده از ورق های ژئوممبران در پوشش دهی به استخرها میزان هزینه عایق کاری را به نسبت زیادی کاهش خواهد داد. همچنین صرفه جویی در وقت نیز یکی از مزیت های استفاده از این ورق ها است. سطح این ورق ها به دلیل ساختار و خواص مولکولی بستر مناسبی برای رشد خزه و جلبک و انواع قارچ ها نخواهد بود. عدم رشد جلبک ها و خزه ها بر روی بستر ژئوممبران سبب شده تا از این ورق ها در تولید مخازن ذخیره ی آب شرب و مصرفی نیز استفاده شود. نور خورشید و دیگر عوامل محیطی نیز به راحتی نمی توانند بر سلامت این ورق ها تأثیر بگذارند.

کاربرد ویژه ای که ورق پلی اتیلن دارد در ساخت استخر است. ورق پلی اتیلن نسبت به جذب آب و عبور آن از خود، عایق است. در ضمن این ورق ها را برای تعبیه در کف و دیواره های استخر، با استفاده از جوش حرارتی به هم متصل می کنند. یعنی برای اتصال آن ها از چسب استفاده نمی شود. هم چنین هزینه ی درست کردن یک استخر با ورق پلی اتیلن تقریباً به اندازه ی نیمی از هزینه ی ساخت استخر با سیمان است.

ورق های پلی اتیلن به دلیل اینکه میلی برای ترکیب شدن با سایر ترکیب ها و مواد شیمیایی را ندارند، در ساخت مخازن نگهداری مواد شیمیایی استفاده می شوند. همچنین برای بسته بندی مواد غذایی از ورق پلی اتیلن استفاده می شود.

وزن و ضخامت ورق پلی اتیلن

این ورق ها در شرکت های مختلف در ضخامت های ۱ تا ۱۰۰ میلی متر ساخته می شوند که وزن آن ها با توجه به ضخامتشان از ۲۱۰-۲۰ کیلوگرم متغیر است. بدیهی است که این ورق ها در ضخامت های کم به صورت رول و در ضخامت های بالا به صورت تخته های پلی اتیلنی وارد بازار مصرف می شوند. هم چنین میزان وزن این ورق ها بسته درجه ی تولیدی و مواد خالص یا ناخالص به کار رفته بین ۵-۳ کیلوگرم در هر ضخامت متفاوت خواهد بود.

ورق های پلی اتیلنی می تواند صورت شفاف نیز تولید و با رنگ های مختلف در بازار عرضه شود.

از پلی اتیلن ها همچنین می توان فوم های پلی اتیلن تهیه کرد که برای استفاده در دکوراسیون داخلی بسیار کاربردی هستند.

فوم های پلی اتیلن

فوم های پلی اتیلن

میلگرد پلی اتیلن

میلگرد پلی اتیلن را با استفاده از فرایندهای فشاری با تراکم بالا تولید می کنند. قطر میلگردهای تولیدی می تواند در بازه ی ۴۵۰-۱۵ میلی متر قرار بگیرد. معمولاً در تولید این میلگردها از مواد کهنه و ضایعات استفاده نمی شود و فقط تولیدات نو پلی اتیلنی می توانند در ساخت آن مورد استفاده قرار بگیرند.

این میگردها به دلیل تولید شدن با مواد مرغوب دارای رنگ روشنی هستند که می توانند در صنعت دکوراسیون داخلی استفاده شوند. این میلگردها در برابر ضربه و نیروهای کششی مقاوم هستند و با اسید ها و بازها وارد واکنش نمی شوند. سختی مناسب و وزن پایین این محصولات موجب شده تا رغبت به خرید این محصولات روز افزون گردد.

ورق پلی اتیلن، میلگرد پلی اتیلن، ورق ژئوممبران، ورق PVC و فوم های پلی اتیلن تنها بخشی از محصولات تولید شده از پلی اتیلن هستند.

ورق پلی پروپیلن polypropylene

ورق پلی پروپیلن (polypropylene)، یک مادۀ بسیار قوی و انعطاف پذیر است که از مقاومت آن به عنوان سدی در برابر خاصیت خورندگی مواد شیمیایی استفاده می شود. ورق پلی پروپیلن برای استفاده در موارد مختلف، بسیار کاربردی خواهد بود و یکی از رایج ترین مواد پلاستیکی مورد استفاده در مهندسی و صنایع خواهد بود.

ورق پلی پروپیلن

ورق پلی پروپیلن

 

هزینه مواد اولیه پلی پروپیلن بسیار ارزان است. پلی پروپیلن (PP)، یک پلیمر خطی هیدروکربنی است که با عبارت شیمیایی cnH2n شناخته می شود. پلی پروپیلن مانند پلی اتیلن و پلی بوتن، یک پلی اولفین اشباع شده است.

ورق PP از پلیمریزاسیون و بسپارش گاز پروپیلن تولید می شود. بسپارش پروپیلن در دماو فشار نسبتاً ملایم و در حضور کاتالیزور معروف زیگلر- ناتا انجام می شود.

ورق پلی پروپیلن

ورق پلی پروپیلن پلاستیک سخت و سبک مهندسی شده ای است که قابلیت جذب آب بسیار کم و مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی اسیدی ، بازی و حلال های آلی دارد. مقاومت مکانیکی و مقاومت در برابر ضربه و هم چنینی عایق حرارتی و الکتریکی این ماده موجب شده تا از آن استفاده های وسیعی در صنعت به عمل آید.

بنابر تأییدیۀ رسمی سازمان جهانی غذا و دارو، از ورق های پلی پروپیلن در صنعت بسته بندی مواد غذایی، استفاده می شود. دلیل این امر عدم رخداد فعل و انفعالات شیمیایی بین ورق پلی پروپیلن و محصولات غذایی مختلف است.

همچنین به دلیل خواص و ویژگی های ذکر شده برای ورق های پروپیلن، از آن ها برای ساخت مخازن ذخیره سازی مواد شیمیایی مختلف نیز استفاده می شود.

گریدهای ورق پلی پروپیلن

دو گرید متفاوت از ورق های پلی پروپیلن تحت عنوان کوپلیمر و هوموپلیمر وجود دارد. ورق پلی پروپیلن گرید کوپلیمر با HDPE (پلیمر ساخته شده از مونومرهای اتیلن)، ترکیب می شود تا خاصیت ارتجاعی همراه با مقاومت بالا پیدا کند. اما ورق پلی پروپیلن هوموپلیمر از پلی پروپیلن خالص ساخته می شود.

پلی پروپیلن با استفاده از دماهای توصیه شده در طیف دمایی ۸۰-۲۰ درجۀ سانتیگراد به راحتی فرم دهی شده و جوش می خورد اما در درجات دمایی پایین تر از این طیف، شکننده می شود.

مزایای ورق پلی پروپیلن

مزیت اصلی استفاده از این ورق ها مقاومتی است که در بابر مواد شیمیایی مختلف دارند. ورق پلی پروپیلن مقاومت بالایی به ویژه در برابر اسید سولفوریک و خاصیت خورندگی آن دارد.

مزیت دیگر، هزینه پایین و صرفۀ اقتصادی خرید این ورق هاست. ورق های پلی پروپیلن از ارزان ترین محصولات پلاستیکی مورد مصرف در بازار هستند.

موارد دیگر استفاده از ورق های پلی پروپیلن، در منسوجات، مراقبت های بهداشتی، لوازم التحریر، برنامه های الکتریکی و لوله ها است.

ورق پلی پروپیلن در بسیاری از رنگ های مختلف موجود است اما پایه اصلی رنگ آن بژ است.

موارد ایمنی در استفاده از ورق های پلی پروپیلن

این ورق ها قابلیت اشتعال و آتش سوزی دارند بنابراین باید در استفاده از آن ها اقدامات ایمنی لازم را مد نظر قرار داد.

همچنین این ماده دارای نقطه ی ذوب پایینی است و در هنگام ذوب آن باید دقت زیادی در بالا بردن دما داشت.

موارد کاربرد ورق های پلی پروپیلن

این پلیمر در تجهیزات مکانیکی، الکتریکی، شیمیایی و بسته بندی مواد غذایی کاربرد دارد.

در تجهیزات مکانیکی هرگاه خورندگی عاملی تهدید کننده باشد از این ورق ها و یا محصولات برای جلوگیری از آسیب پذیری در برابر خورندگی استفاده می شود. این ورق های نسبت پلی اتیلن دارای چگالی و مقاومت کششی بالاتری هستند. این ورق ها مقاومت ویژه ای در برابر حرارت دارند.

استحکام این ورق ها در برابر هوا یکی از مهم ترین ویژگی های آن ها برای کاربرد در زمینه های الکتریکی است.

در صنایع شیمیایی، گالوانیک و پتروشیمی نیز از پلی پروپیلن به دلیل مقاومت حرارتی بالا و عدم واکنش با اسیدها و بازهای شیمیایی، برای تولید فلنج ها، والف ها و یاتاقان ها استفاده می شود.

در صنایع غذایی از پلی پروپیلن برای بسته بندی محصولات مختلف غذایی استفاده می شود. این بسته بندی ها هیچ گونه تخلخل و فعل و انفعالات شیمیایی برای محصول بسته بندی شده نخواهد داشت.

این ها تنها گوشه های از کاربردهای پلی پروپیلن و ورق پلی پروپیلن است. استفاده از این ورق ها پیشرفت روز افزون دارد. چه بسا با پیشرفت تکنولوژی بتوان این مواد را بهینه سازی کرد و در موارد گسترده تری بکار برد.

بوشن پلی پروپیلن

بوشن پلی پروپیلن یا اتصالات پلی پروپیلن لوله یکی از پرکاربردترین اتصالات در صنایع خطوط لوله است. این اتصالات مزیت های زیادی نسیبت به اتصالات فلزی دارند و افزایش رو به رشدی در روند استفاده از این اتصالات در پروژه های مختلف لوله کشی وجود دارد.

بوشن پلی پروپیلن

بوشن پلی پروپیلن

 

پلی پروپیلن درشت مولکولی است که از مونومرهای پروپیلن و با استفاده از فرایند ترموپلاستی، ساخته شده است. پلی پروپیلن دارای سطح لغزنده ای است که موجب شده از آن در صنایعی که در آن ها اصطکاک، عاملی چالش برانگیز و دردسر ساز است، استفاده کنند. از پلی پروپلین ها در ساخت اتصالات لوله استفاده می کنند و آن را بوشن پلی پروپیلن می نامند. بوشن به معنی اتصال است. بوشن در اتصالات نقش حلقۀ واسطه بین دو لوله را ایفا می کند.

بوشن پلی پروپیلن

بوشن پلی پروپیلن قطعه ای به ظاهر ساده ولی بسیار کاربردی در صنعت است. این قطعه وظیفه اتصال دو لوله را در مسیر لوله کشی برعهده دارد. استفاده از این اتصالات موجب می شود تا نیاز به عملیات جوشکاری نداشته باشیم و لوله ها را به صورت مکانیکی به هم وصل کنیم. همین امر موجب می شود تا در هنگام آسیب به یکی از قطعات لوله به راحتی بتوانیم آن را تعویض کنیم.

یکی از مزایای استفاده از این قطعه امکان تعویض و رفع مشکل به صورت سریع و آسان می باشد.

بوشن پلی پروپیلن قطعه ای استوانه ای شکل میباشد که در دو طرف از قسمت داخل رزوه کاری شده است. رزوه کاری این قطعه ها باید، با توجه به روزه های روی خطوط لوله انجام شود. این به این معنی است که باید گام دنده ها بر روی لوله ها یکسان باشد.

بوشن پلی پروپیلن ها دو لوله را به هم متصل می کنند و البته در این مرحله باید به آب بندی لوله ها نیز توجه شود. رزوه کاری یکی از مهم ترین خصوصیات بوشن پلی پروپیلن می باشد که باعث آب بندی لوله ها در محل اتصال می شود.

در صورتی که نکات فنی رزوه کاری به صورت دقیق اجرا نشود، امکان نشت سیال درون لوله به محیط بیرون و همچنین جدا شدن لوله از هم، وجود دارد. این می تواند مشکلات و خسارات زیادی را متوجه مالک کند.

از بوشن پلی پروپیلن ها در اتصال لوله های داخل چاه های عمیق نیز استفاده می شود. در این موارد  بوشن پلی پروپیلن باید بتواند وزن پمپ، فشار سیال، کابل و حتی ضربات پمپ شناور در زمان شروع به کار را تحمل کند.

این اتصالات یکی از پرمصرف ترین اتصالات مورد استفاده در صنعت است و همه ساله، درخواست برای مصرف آن افزایش خواهد یافت. حجم استفاده از محصولات پلی پروپیلن تا کنون به بیش از ۴۵ میلیون تن در سال رسیده است.

بوشن پلی پروپیلن به دلیل ساختار مولکولی خود دارای مزیت های متعددی است که موجب استفادۀ روز افزون از آن شده است. بوشن پلی پروپیلن در برابر بسیاری از عوامل شیمیایی مثل اسید ها، بازها  حلال های شیمیایی مقاوم است. حرارت، فشار و ضربه نیز به راحتی نمی توانند بر بوشن پلی پروپیلن ها تأثیر بگذارند. همین مزیت ها موجب شد تا بوشن پلی پروپیلن ها به سرعت جایگزین لوله و اتصالات فلزی شوند. اتصالات فلزی دنده ای و رزوه دار با مشکلی از جمله زنگ زدگی و خردگی و پوسیدگی در برابر عوامل مختلف رو به رو هستند. هم چنین به دلیل ساختار و سختی بدنه خود موجب آسیب به بدنه ی لوله ها می شوند. سطوح فلزی به راحتی با مواد شیمیایی و عوامل محیطی وارد واکنش می شوند. با توجه به اظهارات فوق طول عمر زیاد بوشن پلی پروپیلن ها نیز مزیت دیگری است که موجب افزایش درخواست برای استفاده از این اتصالات می شود.

پلی پروپیلن یک نوع پلیمر با چگالی بالا و از شـاخه پلی الفین ها  می باشد .پلی پروپیلـن دارای گریدهـای مختلفــی  از جمله PP-RC ، PP-H و PP-B هستند. پلی پروپیلن مناسب جهت تولید بوشن پلی پروپیلن های آب سرد و گرم بهداشتی باید از نوع PP-RC یا همان پلی پروپلین رانـدوم کوپلیمـر باشــد. ساختـار مولکـولـی تصادفـی پلی پروپیلن راندوم موجب افزایش طول عمر اتصالات به خصوص  در برابر آب گرم می شود.

اتصالات معمولاً در دو نوع ساده (پلیمر) و تلفیقی (پلیمری و فلزی ) تولید می شود. اتصالات پلیمری برای نصب لوله و اتصالات PP  به یکدیگر استفاده می شوند. اتصالات تلفیـقی جهت وصل شبکه نصب شده PP، به سایر سیستم های تاسیساتی از جمله لوله های گالوانیزه، کنتور و یا شیر آلات مورد استفاده  قرار می گیرد.

دوام

حضور پرکننده های معدنی می تواند پایداری قطعات پلیمری در برابر گرما و نور فرابنفش را بکاهد که شدت این اثر به مقدار پرکننده، اندازه ی ذرات آن و نا خالصی آن (آهن، مس(، بستگی دارد. پرکننده هایی که سطح زیاد دارند می توانند با جذب پایدارکننده ها، عمر دراز مدت محصول در برابر گرما و نور را بکاهند، برای حل این مشکل می توان از پرکننده های پوشش دار و یا پایدار کننده های خاص استفاده کرد. یون فلزات سنگین مانند مس، کبالت، منگنز و آهن می تواند فرایند اکسیداسیون پلیمرها را تسریع کنند و در نتیجه باعث تخریب زود هنگام پلیمرها شوند. برای جلوگیری از این اثرات مخرب می توان از پایدارکننده هایی که فلزات را خنثا می کنند و یا پوشش های پلیمری بر روی پرکننده ها بهره برد.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای این وبسایت محفوظ می باشد.