ورق پلی اتیلن

کاربرد ورق پلی اتیلن

کاربرد ورق پلی اتیلن گستردگی زیادی در صنایع مختلف دارد. شاید بتوان گفت که کاربرد ورق پلی اتیلن به خاطر مقاومت بالای ورق های آن و قیمت مناسب و ارزان آن گسترش یافته است. اما این دو مزیت تمام ویژگی های ورق پلی اتیلن را شامل نمی شود. کاربرد ورق پلی اتیلن بنابر دلایل و مزیت های متعددی در صنعت و یا در بین عموم توسعه پیدا کرده که در این نوشته قصد داریم این موارد را مورد بررسی قرار دهیم. کارخانه ی شمش پلاستیک آزادی تولید کننده ی انواع ورق های پلی اتیلن با ضخامت های متنوع و با کیفیت بالا است. این ورق ها در جهت مصارف عمومی و صنعتی در این کارخانه تولید می شود. برای شناسایی و درک خواص، ویژگی ها و کاربرد ورق پلی اتیلن، بهتر است تا ابتدا پلیمر پلی اتیلن را به صورت اجمالی مورد بررسی قرار دهیم و پس از آن به واکاوی کاربرد ورق پلی اتیلن بپردازیم.

کاربرد ورق پلی اتیلن

کاربرد ورق پلی اتیلن

درشت مولکول پلی اتیلن

هنگامی که نفت خام را با گازهای طبیعی ترکیب می کنند محصولی به دست می آید که اتیلن نام دارد. اتلین مونومری گازی است که با استفاده از سنتز شیمیایی تبدیل به پلی اتیلن می شود. پلی اتیلن را با نام اختصاری PE نیز می شناسند. پلی اتیلن را معمولا به صورت خالص مورد استفاده قرار نمی دهند بلکه بیشتر از آن برای ساخت ترکیبات پلاستیکی استفاده می کنند.
پلی اتلین از بسپارش یا پلیمریزاسیون گاز اتیلن به وجود می آید. می توان گفت که پلی اتیلن یکی از ساده ترین مولکول های پلیمری است. در واقع این ساده ترین درشت مولکولی است که در صنعت پلاستیک وجود دارد.

ورق پلی اتیلن

ورق پلی اتیلن را در بازار با نام های ویسکوین، ورق پلی، فیلم پلی، ورق پلاستیکی، فیلم پلاستیک و تفلون می شناسند.
این ورق ها از پلی اتیلن ساخته می شوند و پلی اتیلن نیز متعاقباً از نفت مشتق می شود. به همین دلیل قیمت ورق های پلی اتیلن وابسته به بازار نفت است و همگام با این بازار افزایش یا کاهش خواهد داشت.
ورق پلی اتیلن را به صورت رولی می سازند و این رول ها معمولاً در قطع های مختلف دارای محل پرفراژ هستند تا به راحتی بتوان آن را به قطعات کوچک تر تقسیم کرد.
در هنگام ساخت ورق های پلی اتیلن خواصی به آن ها افزوده می شود. این خواص موجب می شوند تا ورق های پلی اتیلن دارای مهارکننده اشعه ی UV، بلاک کننده ی آتش و همچنین خصوصیت آنتی استاتیک باشد. خاصیت مهارکنندگی اشعه ی UV موجب می شود تا ورق های پلی اتیلن در برابر نور خورشید دچار آسیب نشود. خاصیت بلاک آتش از اشتعال سریع و آسان آن ها جلوگیری می کند. خاصیت آنتی استاتیک نیز موجب می شود تا ورق پلی اتیلن الکتریسیته ی ساکن را درون خود محصور نکند تا بعداً موجب جرقه و انفجار شود.

ویژگی های ورق پلی اتیلن

ورق های پلی اتیلن علاوه بر خصویات ذکر شده در بالا دارای ویژگی های دیگری به قرار زیر هستند.
• نفوذناپذیری ۱۰۰% در برابر آب
• نفوذناپذیری حداکثری در برابر هوا و اکسیژن
• نصب سریع و آسان در محل مورد نظر حتی بدون چسب (با استفاده از جوش حرارتی)
• مقاوم به اقیلم های آب و هوایی متفاوت
• عمر بالا در برابر تابش نور خورشید
• بدون بو
• عاری از هرگونه سم و مواد مضر
• مقاوم در برابر امواج زلزله
ورق های پلی اتیلن به صورت شفاف، نیمه شفاف و غیر شفاف تولید می شوند. می توان بر روی این ورق ها لوگو یا نام شرکت های تولید کننده را چاپ کرد تا در بازار و رقابت های تجاری، تولیدات هر شرکت، منحصراً مشخص باشند.

کاربرد ورق های پلی اتیلن بر حسب ضخامت

کاربرد ورق های پلی اتیلن بر حسب ضخامت آن ها طبقه بندی و مشخص می شود. ورق های پلی اتیلن بر حسب ضخامت به سه دسته تقسیم می شوند.
۱- ورق پلی اتیلن سبک (LDPE): ضخامت این ورق تا ۸۶ میکرون است. بنابراین جز نازک ترین ورق های پلی اتیلن هستند. این ورق ها در هنگام نقاشی یا سم پاشی به عنوان پوشش گرد و غبار و سم مورد استفاده قرار می گیرد.
۲- ورق پلی اتیلن متوسط (MDPE): ضخامت این نوع از ورق های پلی اتیلن به ۱۲۵ میکرون می رسد. این ورق های معمولاً برای بسته بندی وسایل در اسباب کشی منازل یا غیره مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین محافظت خوبی از کف توسط این ورق ها به عمل خواهد آمد.
۳- ورق پلی اتیلن سنگین (HDPE): این ورق ها ضخامتی در حدود ۲۵۰ میکرون دارند و بیشتر در عملیات ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند که در ادامه مفصلاً به آن خواهیم پرداخت. این ورق ها فقط از نوع غیز شفاف اند. ورق های ضخیم پلی اتیلن محافظین قدرتمندی هستند که آن ها را معمولاً در جاهایی به کار می برند که نیاز به مقاومت حداکثری وجود داشته باشد. ورق های ضخیم پلی اتیلن ژئوممبران یا ژئوممبرن نام دارند و با نام ممبرن نیز شناخته می شوند. ژئوممبران ها جنسی از نوع پلی اتیلن یا PVC دارند. این ورق ها بدون نیاز به زیرسازی می توانند سطوح مختلفی را پوشش دهی کنند. این ورق ها رنگی نیستند اما می توان به آن ها رنگ اضافه کرد. از دیگر خصوصیت این ورق ها عایق الکتریسیته و مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی است. اما این ورق ها در برابر حرارت مستقیم تحمل زیادی از خود نشان نمی دهند.

کاربرد ورق پلی اتیلن در صنایع مختلف

کاربرد ورق پلی اتیلن در تونل سازی

کاربرد ورق پلی اتیلن در تونل سازی بسیار گسترده است. از ورق های ضخیم پلی اتیلن برای عایق بندی دیواره های تونل استفاده می شود تا آب جاری در دل کوه به راحتی در تونل نفوذ نکند. نفوذناپذیری و مقاومت بالای ورق های ژئوممبران (از جنس ورق پلی اتیلن ضخیم) موجب شده تا برای عایق کاری تونل ها گزینه ی مناسبی باشند.

کاربرد ورق پلی اتیلن در تونل سازی

کاربرد ورق پلی اتیلن در تونل سازی

کاربرد ورق پلی اتیلن در سد سازی و استخر

از ورق های ژئوممبران برای عایق کاری حوضچه ی سد یا دریاچه استفاده می شود. این ورق ها را در عملیات سد سازی به طول ۱۰۰ متر و عرض ۱۲-۶ متر، کف دریاچه پهن می کنند تا مانع از نشست آب و متعاقباً تخریب سد شوند.
همچنین برای شکستن فشار جریان رود خاک ریزهایی را در مسیر خروش ایجاد می کنند و روی این خاکریزها را با ژئوممبران پوشش می دهند تا فشار آب رودخانه را به صورت مقطعی کاهش دهند.
برای پوشش دهی به کف استخرها نیز از این ورق ها استفاده می شود. استخرهای خاکی را می توان بدون هیچ پردازشی در کف، با ورق های ژئوممبران پوشش داد. حتی این ورق ها می توانند به عنوان پوشش دوم بر روی سطوح سیمانی یا کاشی کاری نیز قرار گیرند.

کاربرد ورق پلی اتیلن در ساخت استخر

کاربرد ورق پلی اتیلن در ساخت استخر

کاربرد ورق پلی اتیلن برای عایق پنجره ها

به منظور عدم نفوذ گرما، سرما و گرد و غبار به داخل محیط منازل یا دفاتر کاری و غیره از این ورق ها به عنوان عایق پنجره ها استفاده می شود.

کاربرد ورق پلی اتیلن در ساخت و ساز

این ورق ها در عملیات ساخت و ساز و کارهای صنعتی در فرایند های غشا یا غشای رطوبتی کاربرد دارد. پوشش دهی به سقف کاذب و تعمیر پنجره نیز دیگر کاربرد ورق پلی اتیلن در پروژه های ساخت و ساز است.

کاربرد ورق پلی اتیلن در زمین های کشاوزی

در برخی زمین های کشاورزی صرفه ای در سیستم آبیاری تحت فشار یا قطره ای وجود ندارد. در این حالت کف حوضچه ها، کانال ها، نهرها و جوی ها را با ژئوممبران می پوشانند تا آب دچار نشست نشود.

کاربرد ورق پلی اتیلن در آزمایشگاه

برای ساخت لوله ها، شیلنگ ها و ظروف آزمایشگاهی از این ورق ها استفاده می شود.

ساخت لوازم آزمایشگاه

ساخت لوازم آزمایشگاه

کاربرد ورق پلی اتیلن برای ساخت ظروف و لوازم آشپزخانه

برای ساخت ظروف آشپزخانه از ورق پلی اتیلن HDPE و برای ساخت لوازم مورد نیاز در آشپزخانه از ورق پلی اتیلن LDPT استفاده می شود.

ساخت لوازم آشپزخانه

ساخت لوازم آشپزخانه

کاربرد ورق پلی اتیلن در ساخت ابزارآلات

تولید قطعات ، واشر و چرخ دنده های ارزان با استفاده از ورق های پلی اتیلن ممکن است. همچین این ورق ها در صنایع الکترونیک نیز کاربرد دارند.

انواع دیگر کاربرد ورق پلی اتیلن

این ورق ها هم چنین در بسته بندی مواد غذایی، تولید پوشاک، تولید کسیه های پلاستیکی، فیلم های محافظ در صنعت راه و ساختمان، عایق های رطوبتی، گل خانه ها، پوشش صندلی خودروها، مخازن مواد شیمیایی و تارپولین کاربرد دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی برای این وبسایت محفوظ می باشد.