پلی آمید (PA)

پلی آمید یا نایلون از واکنش تراکمی اسیدهای دو عاملی با آمین های دو عاملی تولید می گردد و به شکل های PA6,12, PA4,6 ,PA6,10 ,PA6,6و گونه های دیگر عرضه می شود. عدد درج شده بیانگر تعداد اتم های کربن موجود در دی آمین و دی اسید می باشد.

نوع دیگری از پلی آمیدها که با یک عدد مشخص می شوند، از پلیمریزاسیون یک آمینو اسید با زنجیر بلند یا یک ترکیب آمینی با حلقه بسته بدست می آیند. از این نوع می توان به PA12,PA11,PA6، اشاره نمود. عدد بیانگر تعداد اتم کربن در ساختار مولکولی می باشد.

خواص مهندسی

ماده پلی آمید به شکل گرانول مات، سخت و شیری رنگ با دانسیته ۱/۰۹-۱/۲gr/mc3و شرینکیج ٪۲ -۱/۲ می باشد. بدلیل کریستالینیتی بالا و پیوندهای قطبی بین مولکولی قوی از مدول مکانیکی و مقاومت سایشی بالائی برخوردار است و مقاومت به ضربه و سختی نسبتا بالایی دارد. مقاومت خوب در برابر حلالهای آلی و مواد نفتی، مقاومت خستگی بالا، ضریب اصطکاک کم، چقرمگی نسبتا بالا، مقاومت زیاد در برابر روغن و گریس، قابلیت رنگ پذیری بالا، عایق مناسب برای الکتریسیته، نفوذ ناپذیری در برابر اکسیژن، مقاومت در برابر باکتری ها و سازگار بودن با بهداشت بدن از دیگر خواص این پلیمر مهندسی می باشد. این ماده تبلور بالائی داشته و بدین دلیل بصورت مات بوده و نقاط ذوب تیز دارد. افزایش الیاف شیشه مقاومت حرارتی و مکانیکی پلی آمید را به شدت افزایش میدهد. فرآیندهای تولید آن با روش های قالبگیری تزریقی، بادی، اکستروژن، ریسندگی الیاف، کلندرینگ و پوشش دهی امکان پذیر بوده و ویسکوزیته مذاب آن در دمای بالای نقطه ذوب بسیار پائین است. براحتی ماشینکاری می شود ولی سوراخ کاری و قلاویز نمودن آن کیفیت بالائی را ارائه نمیکند.

کاربردها

عمده مصرف نایلونها در صنعت نساجی است ولی در صنایع خودرو، هوائی، لوازم خانگی و لوازم ورزشی نیزکاربردهای فراوانی دارد. ذیلا به تعدادی از کاربردهای پلی آمید اشاره می گردد: الیاف پوشاک، نخ لاستیک، کتاب، برس، موی مصنوعی، توری غربال های مهندسی، قلمهای نقاشی، تور ماهی گیری، تسمه، چادرهای مسافرتی، پرده های نمایش، چتر، قالی بافی، نخ بخیه جراحی، راکت بدمینتون و تنیس، چوب اسکی، وسایل جراحی، چرخ دنده ها،بادامکها، بوشن، شفت و میله، غلطکها، یاتاقانها، شیرها، لوله ها، دستگیره ها و لولاها، پروانه های پمپ، غلاف کابل، پروانه کشتی های کوچک، قطعات ریش تراش برقی، شانه سر، قرقره های کابل برق، ظروف مواد غذایی، بدنه لوازم خانگی، پروانه ماشین لباسشویی سطلی، فیلم های بسته بندی دارویی، بسته بندی سوسیس و کالباس، بسته بندی روغن و گریس، چسبهای حرارتی و پوشش های مقاوم شیمیایی.

کاربردهای خودروئی پلی آمید: سیلندر ترمز هیدرولیک، رادیاتور، پروانه، کمربند ایمنی، براکت اتصال سپر بهبدنه، قالپاق سوپاپ، درپوش موتور، ریل سوخت، منیفولد هوا، قاب تسمه تایمینگ، لولای جعبه داشبورد، دستگیره درب، سوکت دسته سیم، مجموعه زیر سیگاری، صافی گیج بنزین، قالپاق.

محدودیت های کاربرد

در مقابل اسیدهای معدنی غلیظ (حتی در دمای اتاق)، قلیاها در دمای بالا و الکلها مقاومت ضعیفی دارد. در دمای بالای C° ۸۰ در صورت عدم استفاده از پایدار کننده های حرارتی و جذب رطوبت بسیار بالا، شکنندگی اتفاق می افتد. مقاومت کمی در مقابل UV دارد و اگر مدت زیادی در حالت مذاب نگه داشته شود، تجزیه می گردد. مقاومت کم در مقابل آب گرم و بخار آب (بخصوص در مورد (PA6,6دارد و در اثر افزایش دما و رطوبت خواص عایق الکتریکی کم می شود. میزان انقباض آن بالاست و قیمت نسبتا بالایی دارد. این نقاط ضعف بدلیل ماهیت مولکولی زنجیر پلی آمید می باشد و بهترین راه برای مقابله با آن استفاده از پوشش مناسب می باشد.

روش های شناسایی

پلی آمید به شکل گرانول های شیری رنگ، مات و سخت عرضه می گردد. الکل باعث متورم شدن و اسیدهای نیتریک و سولفوریک باعث انحلال این ماده پلیمری می شود. به هنگام سوختن چکه می کند، نسبتا خود اطفاء بوده و تاحدودی دود سیاه ایجاد می کند. رنگ شعله آن بصورت آبی با نوک زرد میباشد و در اثر سوختن بوی شاخ و موی سوخته می دهد و این بو را می توان به عنوان بهترین و ساده ترین شاخص جهت شناسائی پلی آمیدتلقی نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی برای این وبسایت محفوظ می باشد.